22 zwierzęta, które wyglądają jak skunksy (lista od A do Z ze zdjęciami) – fakty o faunie (2023)

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (1)

Przykładami zwierząt wyglądających jak skunksy są wydry, borsuki, łasice, kuny i rosomaki.

Z pewnością istnieje wiele zwierząt, które wyglądają jak skunksy, ale nie wszystkie wytwarzają cuchnącą ciecz, która jest powszechna u skunksów. Wiele osób często myli inne stworzenia z tymi ssakami w czarno-białe paski, ale znajomość różnic między tymi zwierzętami może pomóc lepiej zrozumieć ich cechy i zwyczaje.

Które zwierzęta są często mylone ze skunksami? Spójrzmy.

Czego się nauczysz pokazywać

Przykłady zwierząt wyglądających jak skunksy

1. Borsuk amerykański

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (2)
Nazwa naukowaTaksyda taksowa
gatunki zwierzątssak
ObszarTexass, Oklahoma, Missouri, Illinois, Ohio, Michigan I Indiana

Borsuk amerykański to krępe zwierzę o krótkich nogach, szerokim ciele i długim, spiczastym pysku. Wiadomo również, że borsuki mają czarno-białe paski na twarzy, co może prowadzić do pomylenia ich ze skunksami. Jednak główna różnica między borsukami a skunksami polega na tym, że borsuki nie są w stanie spryskać swoich wrogów cuchnącą cieczą.

2. Steinmardera

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (3)
Nazwa naukowaTo był wtorek
gatunki zwierzątssak
ObszarEuropa i Azja Środkowa

Kuna kamienna to gatunek kuny szeroko rozpowszechniony w Europie i Azji. Zwierzęta te mają brązowy lub czerwonobrązowy kolor, żółtawy lub biały brzuch i długi, puszysty ogon. Chociaż nie mają charakterystycznych czarno-białych pasków skunksów, ich kolor i ogólny wygląd mogą łatwo spowodować zamieszanie.

3. Chińska fretka-borsuk

Nazwa naukowaMelogale Moschata
gatunki zwierzątssak
ObszarChiny, w tym wyspa Hainan, oraz na południe do Hongkongu i północnych Indochin

Czarne futro i białe paski biegnące wzdłuż grzbietu sprawiają, że chiński borsuk fretek jest uderzająco podobny do skunksa. Jednak w rzeczywistości stworzenie to jest bliżej spokrewnione z łasicami i wydrami niż ze skunksami. Borsuki fretki występują w różnych częściach Azji, w tym w Chinach, Laosie, Wietnamie i Birmie.

Powiązany artykuł: Jakiego koloru mogą być fretki?

4. Wydra Eurasischer

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (4)
Nazwa naukowaLuter Luter
gatunki zwierzątssak
ObszarEuropa, Azja i Afryka

Na pierwszy rzut oka wydra euroazjatycka może wyglądać jak skunks ze względu na czarno-białe futro. Jednak po bliższym przyjrzeniu się zauważysz, że to zwierzę nie ma tego samego wzoru kolorystycznego co skunks. Ponadto wydry euroazjatyckie nie wytwarzają śmierdzącego płynu wydzielanego przez skunksy. Stworzenia te zwykle można spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie polują na ryby, kraby i inne małe zwierzęta.

Powiązany artykuł: Czy wydry budują tamy?

5. Borsuk europejski

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (5)
Nazwa naukowaMoja kopalnia
gatunki zwierzątssak
ObszarWyspy Brytyjskie, Europa i Skandynawia

Borsuk europejski należy do rodziny łasicowatych, do której zaliczają się łasice, wydry i rosomaki. Borsuki występują w całej Europie i Azji i mogą osiągać długość około 60 cm. Są to krępe zwierzęta o krótkich nogach i grubym futrze. Ich futro jest zwykle szare lub czarne z białymi paskami na twarzy. Podobnie jak skunksy, borsuki są zwierzętami nocnymi i żyją w norach.

6. Kot wędkarski

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (6)
Nazwa naukowaWiszące orzechy pekan
gatunki zwierzątssak
ObszarAmeryka północna

Koty wędkarskie są często mylone ze skunksami ze względu na ich czarno-białe futro. Jednak koty rybackie są w rzeczywistości rodzajem łasicy. Są znacznie większe niż skunksy, a niektóre dorosłe osobniki ważą do 30 funtów. Koty łowiące ryby również nie mają możliwości rozpylania cuchnącej cieczy, tak jak robią to skunksy. Zamiast tego polegają na swoich ostrych pazurach i zębach, aby zabić swoją ofiarę.

7. Riesenotter

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (7)
Nazwa naukowaPteronura brasiliensis
gatunki zwierzątssak
ObszarAmeryka Południowa

Wydra olbrzymia to duży, półwodny ssak występujący w Ameryce Południowej. Stworzenia te mogą dorastać do 1,80 m długości i ważyć do 30 kg. Są pokryte grubym, ciemnym futrem i mają białe łaty na piersi i szyi. Ze względu na podobne ubarwienie wydry olbrzymie są często mylone ze skunksami.

8. Duży borsuk wieprzowy

Nazwa naukowaArctonyksowy kołnierzyk
gatunki zwierzątssak
ObszarAzja Południowo-Wschodnia

Zwierzę to, znane również jako wielki borsuk śmierdzący, występuje w lasach i lasach całej Azji Południowo-Wschodniej. Ma futro w czarno-białe paski podobne do skunksa, ale nie ma zdolności opryskiwania wrogów szkodliwym płynem.

9. Miodożer

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (8)
Nazwa naukowaDizkper Capensis
gatunki zwierzątssak
ObszarAfryka Subsaharyjska, Arabia Saudyjska, Iran i Azja Zachodnia

Borsuk miodowy to mały, mięsożerny ssak zamieszkujący Afrykę, Bliski Wschód i Azję Południową. Pomimo swojej nazwy miodożer nie je miodu. W rzeczywistości jest to dziki drapieżnik, który zjada prawie wszystko, co uda mu się złapać, w tym węże, gryzonie, a nawet padlinę.

Borsuki miodowe są często mylone ze skunksami ze względu na ich podobne czarno-białe ubarwienie. Jednakże miodożerowi brakuje charakterystycznych pasków skunksa i ma bardziej zaokrąglony kształt ciała. Ponadto miodożery nie wytwarzają cuchnącej cieczy, z której słyną skunksy.

10. Borsuk japoński

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (9)
Nazwa naukowaMelesa Anakumy
gatunki zwierzątssak
ObszarTen magazyn, wołowina maszynowa, Rok Księgi Medycznej Shikoku

Na pierwszy rzut oka borsuk japoński rzeczywiście wygląda jak skunks. Obydwa mają czarno-białe futro i są mniej więcej tej samej wielkości. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między tymi dwoma zwierzętami. Po pierwsze, japońskie borsuki nie mają charakterystycznego białego paska biegnącego przez środek grzbietu, jak skunksy. Ponadto borsuki japońskie żyją w Azji, a skunksy można spotkać w całej Ameryce Północnej i Południowej.

11. Jawajska fretka-borsuk

Nazwa naukowaMelogale orientalne
gatunki zwierzątssak
ObszarIndonezja

Borsuk fretka jawajska należy do rodziny łasicowatych, do której należą łasice, wydry i borsuki. Jest wielkości dużego skunksa i ma podobne ubarwienie. Zwierzęta te występują w Azji Południowo-Wschodniej i większość czasu spędzają na drzewach. Są to także zwierzęta nocne, które żywią się owadami, gryzoniami i gadami.

12. Szopy

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (10)
Nazwa naukowaProcyon Lotor
gatunki zwierzątssak
ObszarAmeryka północna

Szopy to właściwie jedno ze zwierząt najczęściej mylonych ze skunksami. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że oba są zwierzętami nocnymi i mają czarno-białe znaczenia na ciele. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między tymi dwoma stworzeniami. Szopy mają znacznie dłuższy ogon niż skunksy, a ich przednie łapy również zauważalnie się różnią.

13. Grzechotki

Nazwa naukowaDizkper Capensis
gatunki zwierzątssak
ObszarAfryka na południe od Sahary

Ratele, zwane także miodożerami, to zwierzęta najczęściej mylone ze skunksami. Występują w Afryce i częściach Azji i wyglądają bardzo podobnie do skunksów z czarno-białym futrem. Jednakże Ratels nie są w stanie rozpylić śmierdzącej cieczy. Zamiast tego w samoobronie wydzielają piżmowy zapach z gruczołów odbytu.

14. Panda rotacyjna

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (11)
Nazwa naukowaAilurus świeci
gatunki zwierzątssak
ObszarChińczycy, Nepal ten Bhutan

Panda czerwona to mały ssak występujący we wschodnich Himalajach i południowo-zachodnich Chinach. Zwierzęta te mają czerwonawo-brązową sierść, a ich wielkość ciała jest podobna do kotów domowych. Pandy rude są często mylone ze skunksami ze względu na ich futrzane ogony i czarne znaczenia na pyskach. Jednak pandy rude nie mają tych samych gruczołów, co skunksy, które wytwarzają cuchnący płyn.

15. Fleckenhalsotter

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (12)
Nazwa naukowaPlamy wody
gatunki zwierzątssak
ObszarAfryka Centralna

Kolejnym zwierzęciem na naszej liście jest wydra cętkowana. Zwierzęta te występują w Afryce i niektórych częściach Azji i wyglądają bardzo podobnie do skunksów. Mają długie, smukłe ciało z krótkimi nogami, a ich futro jest przeważnie czarne z białymi plamami na szyi. Podobnie jak skunksy, mają również długi, puszysty ogon.

Jedną z głównych różnic między tymi dwoma zwierzętami jest to, że wydry cętkowane nie są w stanie rozpylić śmierdzącej cieczy. Są również znacznie mniejsze od skunksów i dorastają jedynie do około 3 stóp długości.

16. Na stepen

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (13)
Nazwa naukowaJego kolonista Wiesela
gatunki zwierzątssak
ObszarCentralna i Wschodnia Europa

Tchórz stepowy należy do rodziny łasicowatych i występuje na obszarach Europy, Azji i Afryki. Mają czarno-białe futro, które wyglądem przypomina skunksa, ale ich futro nie jest tak grube. Zwierzęta te są również znacznie mniejsze od skunksów i ważą zaledwie 1 do 2 funtów.

Chociaż tchórze nie wytwarzają cuchnącej cieczy, z której znane są skunksy, mają piżmowy zapach, który niektórzy ludzie uważają za nieprzyjemny. Zwierzęta te są najbardziej aktywne nocą, a dni spędzają w jaskiniach lub innych kryjówkach. Są to samotniki, które spotykają się tylko w celu kopulacji.

17. Hermelina

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (14)
Nazwa naukowaErminwiesel
gatunki zwierzątssak
ObszarAmeryka Północna, Europa i Azja

Gronostaje z pewnością przypominają skunksy. Są również czarno-białe, ale ich paski są bardziej wyraźne i mają długie, smukłe ciało. Jednak jedną z najważniejszych cech odróżniających te dwa zwierzęta jest ich ogon. Podczas gdy skunksy mają gruby, krzaczasty ogon, gronostaje mają znacznie cieńszy, bardziej szczurzy ogon. Ponadto gronostaje są mniejsze od skunksów, a ich futro jest grubsze.

18. Podaj wysoki

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (15)
Nazwa naukowaIktonyks prążkowany
gatunki zwierzątssak
ObszarAfryka na południe od Sahary

Tchórz pasiasty to gatunek kuny występujący w Afryce. Zwierzęta te mają czarno-białe paski biegnące wzdłuż ciała, podobne do skunksów. Mają też długi ogon i są dobrymi pływakami. Jednak w przeciwieństwie do skunksów, tchórze pasiaste nie wytwarzają cuchnącej cieczy. Zamiast tego wydzielają piżmowy zapach z gruczołów odbytu, gdy są zagrożone lub przestraszone.

19. Sunda śmierdzące

Nazwa naukowaMydaus javanensis
gatunki zwierzątssak
ObszarIndonezyjaja (Java, Kalimantan, Sumatra I Natuna-Inseln) I Malezja (Sabah, Sarawak)

Borsuk śmierdzący (Melogale parvula) to gatunek kuny występującej w Azji Południowo-Wschodniej. Pomimo swojej nazwy nie jest blisko spokrewniony ani z amerykańskim, ani europejskim borsukiem śmierdzącym. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w przypadku zagrożenia wytwarza cuchnącą ciecz, podobną do skunksów.

Płyn ten służy do odstraszania drapieżników i może powodować podrażnienie, jeśli dostanie się do oczu. Borsuk śmierdzący Sunda to małe zwierzę, które dorasta tylko do około 50 cm długości. Ma czarne futro z białymi paskami biegnącymi wzdłuż grzbietu. Charakteryzuje się także długimi pazurami, których używa do kopania.

20. Wiesela

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (16)
Nazwa naukowaWiesel
gatunki zwierzątssak
ObszarTeksas, Oklahoma, Kansas i Nowy Meksyk

Łasice są często mylone ze skunksami, ponieważ mają podobny kształt ciała i koloryt. Łasice nie mają jednak możliwości opryskiwania wrogów szkodliwym płynem. Te smukłe ssaki są w rzeczywistości utalentowanymi myśliwymi, polującymi na małe zwierzęta, takie jak gryzonie i ptaki. Łasice występują w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

21. Żarłok

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (17)
Nazwa naukowaBrudny bałagan
gatunki zwierzątssak
ObszarKanada i Alaska

Innym zwierzęciem przypominającym skunksa jest rosomak (Gulo gulo). Obydwa zwierzęta są futrzane i mają czarno-białe paski na grzbiecie. Jednak po bliższym przyjrzeniu się zauważysz, że paski rosomaka są w rzeczywistości bardziej cętkowane i że ich ogólny kształt ciała jest inny. Rosomaki są również znacznie większe niż skunksy i ważą około 30 funtów.

22. Skunksy

Nazwa naukowaIktonyks prążkowany
gatunki zwierzątssak
ObszarKontynent afrykański

Zorrillas to małe, brązowo-czarne zwierzęta z paskami na grzbiecie. Występują w Ameryce Południowej i są spokrewnione ze skunksami. Podobnie jak skunksy, gdy są zagrożone, mogą wydzielać śmierdzący płyn z gruczołów odbytu.

Dyplom

Na świecie jest wiele zwierząt, które wyglądają jak skunksy. Należą do nich m.in. wydry, borsuki, łasice, kuny i rosomaki. Chociaż nie mogą rozpylać śmierdzącego płynu, aby odstraszyć drapieżniki lub wrogów, nadal mają pewne cechy, które sprawiają, że wyglądają bardzo podobnie do skunksów.

22 Tiere, die wie Stinktiere aussehen (Liste von A bis Z mit Bildern) – Fakten zur Fauna (18)

Garretta

Witam, jestem Garreth. Mieszkając w Republice Południowej Afryki, miałem przyjemność zobaczyć większość tych zwierząt z bliska. Kiedy byłem młodszy, zawsze chciałem być gajowym, ale niestety życie się toczy i teraz mogę przynajmniej o tym napisać i opowiedzieć Wam o swoich doświadczeniach.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Fr. Dewey Fisher

Last Updated: 30/01/2024

Views: 6003

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fr. Dewey Fisher

Birthday: 1993-03-26

Address: 917 Hyun Views, Rogahnmouth, KY 91013-8827

Phone: +5938540192553

Job: Administration Developer

Hobby: Embroidery, Horseback riding, Juggling, Urban exploration, Skiing, Cycling, Handball

Introduction: My name is Fr. Dewey Fisher, I am a powerful, open, faithful, combative, spotless, faithful, fair person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.