Jak zaoszczędzić pieniądze na mobilnych opłat roamingu - który? (2023)

Ponieważ większość dostawców mobilnych pobiera teraz korzystanie z telefonu za granicą - nawet w Wielkiej Brytanii, należy sprawdzić koszty przed podróżą.

Układamy twoje opcje, abyś mógł dowiedzieć się, ile zapłacisz, a które sieci telefoniczne są najlepsze i najgorsze do roamingu.

Zobacz, jak twój usługodawca toczy się w naszym podsumowaniuNajlepsze i najgorsze sieci mobilne w Wielkiej Brytanii.

Porównaj oferty telefonu komórkowego i oferty SIM już dziś

Zdobądź świetną ofertę na umowę z telefonem komórkowym lub przeglądaj oferty tylko SIM, zaczynając od około 5 funtów miesięcznie

Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

How to save money on mobile roaming charges - Which? (1)

Które sieci mobilne pobierają opłaty za roaming w UE?

Po Brexit, brytyjscy dostawcy mobilni nie są już związani z rozporządzeniem UE, że konsumenci będą mogli „wędrować jak w domu” bez dodatkowych opłat.Wielu dostawców następnie przywróciło opłaty roamingowe, z garstką, w szczególności O2, zachowując „bezpłatne” roaming w UE z zasadą uczciwego użytkowania.

Niezależnie od tego, w jakiej sieci jest sieć komórkowa, zawsze najlepiej jest sprawdzić opłaty roamingowe w kraju docelowym przed podróżą - szczególnie jeśli podróżujesz poza UE, gdzie może być znacznie droższa.

Koszty roamingu UE dla EE, O2, Vodafone i trzech klientów

Trzej dostawcy sieci komórkowych „Wielkiej Czwórki” pobierają teraz roam w Europie, jak szczegółowo opisano.Zauważ, że po naładowaniu „dziennie” może to być 24 godziny od pierwszego użycia lub do 23.59 (czas w Wielkiej Brytanii) od momentu, gdy zaczniesz używać minut lub danych, w zależności od dostawcy.


DopłataPolityka użytkowania uczciwych danych (FUP)Opłaty za dane poza FUP
Z2 £ dziennie / 10 GBP miesięcznie50 GB3,60 £/GB
O2Nic25 GB3,50 £/GB
Trzy2 funty dziennie (UE), 5 £ dziennie (świat)12 GB3 £/GB
VodafoneOd 1 do 6 £ dziennie w zależności od pakietu i lokalizacji25 GB3,13 £/GB

Dostawcy mobilni z bezpłatnym roamingiem UE

Na szczęście nie wszyscy dostawcy ponownie wprowadzili koszty roamingu.Większość z tych, którzy nie są dostawcami wirtualnymi, którzy mogą oferować znacznie lepszy stosunek jakości do ceny niż Wielka Czwórka.Sprawdź poniższą tabelę podsumowanie dostawców mobilnych, którzy oferują bezpłatne roaming UE i kliknij linki do wyświetlenia cen SIM.Dostawca przełączania jest łatwy - przeczytaj nasz przewodnikJak zmienić dostawcę mobilnychJeśli nie jesteś pewien, jak to działa.

DostawcaKoszt roamingu UE
GiffgaffBezpłatny
SmartBezpłatny
PlusnetBezpłatny
TescoBezpłatny
ID MobileBezpłatny
RozważaćBezpłatny
O2Bezpłatny

Mobilne opłaty roamingowe poza UE

How to save money on mobile roaming charges - Which? (2)

Jeśli ustalanie odrzutowców zabierze Cię dalej niż w Europie, koszt może się znacznie różnić między różnymi sieciami, więc upewnij się, że rozumiesz warunki umowy.

Przyjrzeliśmy się koszcie MB danych w różnych miejscach i znaleźliśmy dość szokujące różnice.Na przykład użycie danych podczas roamingu w USA wahało się od 20 pensów na MB z Giffgaff do 6 GBP za MB z trzema.

Może to okazać się wyjątkowo kosztowne, chociaż wielu dostawców ma czapki, aby pomóc konsumentom uniknąć wysokich rachunków.Ci dostawcy powinni wysłać Ci ostrzeżenie na telefon, gdy osiągniesz 80% i 100% limitu, więc nie otrzymasz paskudnych niespodzianek.Na przykład Virgin Media domyślnie ustawia swój limit roamingowy poza UE na 51,50 £.

W innych przypadkach roaming jest ograniczony do tego, ile pieniędzy przechowywałeś na swoim koncie, kiedy ostatnimi uzupełniłeś - jak ma to miejsce w przypadku dostawców takich jak Giffgaff.

Ale strzeż się - jeśli zdecydujesz się na usunięcie limitu bezpieczeństwa, dostawcy uważają, że zaoferowali ci „uczciwe ostrzeżenie” i nadal możesz stawić czoła znacznego rachunku, jeśli zapomnisz mieć oko na swoje wydatki.Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, niektórzy dostawcy, tacy jak EE, O2 i Vodafone, mają dodatki roamingowe, które mogą tworzyć dane i wywołające połączenia znacznie tańsze-ale jest haczyk.

Vodafone, O2, EE i trzy pakiety podróży

Każdy z dostawców „Wielkiej Czwórki” - EE, O2, Three i Vodafone - oferuje inny sposób, aby pomóc w zarządzaniu kosztami roamingu.Ale nie zawsze mogą stanowić dobry stosunek jakości do ceny, w zależności od tego, ile oczekujesz.

Koszty roamingu Vodafone różnią się w zależności od planu, więc upewnij się, że przeczytałeś warunki.

Nieograniczony plan danych XTRA z 4 korzyściami XTRA pozwala korzystać z ulgi w Wielkiej Brytanii w 83 krajach w strefie B i C, która obejmuje najpopularniejsze miejsca podróży, takie jak między innymi w Europie, Karaibach, USA i Kanadzie.Następnie wykorzystanie zasiłku w Wielkiej Brytanii kosztuje 6 funtów dziennie w kolejnych 75 krajach w strefie D, która obejmuje mniej powszechne miejsca podróży w Ameryce Południowej, Afryce i Azji.

Ograniczony plan danych XTRA z 4 korzyściami XTRA pozwala korzystać z uprawy w Wielkiej Brytanii w strefie B (Europa) bez opłat, a następnie skorzystanie z zasiłku w Wielkiej Brytanii w 107 krajach w strefach C i D.

W przypadku dowolnego z miesięcznych planów płatności Vodafone w Europie będzie opłata dzienna o wartości 2 GBP i 6 funtów dziennie w 107 krajach poza Europą.

Przełęcze roamingowe dla strefy Europy będą kosztować 8 GBP za 8 dni lub 15 GBP za 15 dni lub 2 GBP za przepustkę jednodniową.

Wszystkie plany Vodafone mają zasady dotyczące użytkowania o wartości 25 GB.

Codzienne opłaty może dobrze wypracować do użytku z telefonem komórkowym średnio lub ciężkim, ale pamiętaj, że każde użycie telefonu-wykonanie pojedynczego połączenia, wysyłanie jednej wiadomości tekstowej lub pobieranie wiadomości e-mail-kosztowałoby 6 GBP.Dla tych, którzy ledwo używają telefonu za granicą lub chcą go tylko w sytuacjach sytuacji kryzysowych, może to okazać się kosztowne.

O2 przyjmuje nieco inne podejście, z „Travel O2”, które obejmuje 63 dodatkowe miejsca poza Europą.

Kosztuje to 4,99 £, a za to otrzymujesz 120 minut połączeń, 120 SMS -ów i nieograniczonych danych, choć jest to spowolnione po pierwszych 200 MB.Podobnie jest uruchamiany, jeśli używasz telefonu do wywoływania, SMS -ów lub używania danych.

Podróż O2 jest klasyfikowana jako „śruba” i musisz je aktywować przed odejściem lub utknięcie w płaceniu standardowych stawek roamingu.

W przypadku planów wybranych tylko SIM i umów strefa turystyczna O2 pozwala korzystać z tego samego zasiłku w 27 krajach podróży O2 bez opłat za 4,99 £.

EE oferuje szereg dodatków dla podróżników, do których możesz zdecydować.

„Travel Data Pass” oferuje klientom wynagrodzenie 500 MB danych za 5,02 GBP dziennie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz 6,27 GBP dziennie w Australii, Chinach, Indiach, Meksyku, Nowej Zelandii, Południowej Afryce, Tajlandii, Turcji i ZEAE.

Możesz także kupić dodatek „World Select Talk and SMS-ów” za 6,26 £ dziennie, który daje nieograniczone połączenia i SMS-y, jeśli wędrujesz w USA, Kanadzie, Turcji, Australii lub ZEA.

Istnieją również dodatkowe dodatki danych, które zaczynają się od 10 MB zarówno dla klientów Pay-Monthly, jak i Pay-As-You-Go-można je kupić tylko po zagranicy, i powinieneś wysłać SMS-a po przyjeździe, pokazując opcje.

Pamiętaj, że w przeciwieństwie do O2 i Vodafone musisz kupić wiele dodatków podróży z EE, aby pokryć połączenia i dane.Może to kosztować prawie dwukrotność ceny.

Jeśli masz plan z możliwymi do zamachowania korzyściami, możesz wędrować w Australii, Kanadzie, Meksyku, Nowej Zelandii i USA, korzystając z dodatkowych korzyści przekażowych danych.

Trzy od dawna pchają korzyści płynące z jego ulepszonego pakietu roamingu, znanego jako „Go Roam”.Twierdzi, że pozwala ci wędrować w 71 miejscach na całym świecie za 2 funty dziennie w Europie lub 5 funtów dziennie w pozostałej części świata.

Jednak Go Roam jest dostępny tylko w ramach zaawansowanych planów, które zaczynają się od 4 GB danych i mogą mieć umowę przez okres do 24 miesięcy, w zależności od wybranego pakietu.

Trzy ma również paszport danych, który umożliwia nieograniczone wykorzystanie danych za 5 funtów dziennie we wszystkich 71 miejscach roam i 18 dalszych miejsc docelowych, w tym Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Tajlandię.Podobnie jak w przypadku innych codziennych dodatków w stylu „paszportem danych”, działają one od północy do północy w Wielkiej Brytanii, więc jeśli nie jesteś ostrożny, możesz zostać obciążony dwukrotnie za korzystanie z jednego dnia.

Ostrożnie przeczytaj warunki, aby nie skończyć z szokiem Bill, kiedy wrócisz do domu, i pozostaw na szczycie użytkowania mobilnego podczas za granicą.Nasz przewodnikJak śledzić swoje dane i minutymoże pomóc.

Co się stanie, jeśli używasz swojego pakietu?

Nawet jeśli możesz używać telefonu w UE bez dodatkowych opłat,Pamiętaj, że jeśli zabraknie Ci pakietu, wiadomości lub danych, zapłacisz te same opłaty „poza pakietem”, co w domu.Różni się to w zależności od operatora, ale może kosztować ponad 50 pensów na minutę, 30 pensów na wiadomość tekstową i 10 pensów na megabajt danych.

To kolejny dobry powód, aby upewnić się, że dobrze sobie radzisz z tym, ile używasz, czy to w kraju, czy za granicą.

Aby uzyskać bardziej ogólne porady i wskazówki dotyczące obniżenia kosztów, przeczytaj nasze10 sposobów oszczędzania pieniędzy na rachunku za telefon komórkowy.

How to save money on mobile roaming charges - Which? (3)

Pięć kolejnych sposobów oszczędzania pieniędzy na mobilnych roamingu

Oprócz korzystania z dostawcy, który oferuje bezpłatne lub tanie roaming, istnieje więcej sposobów oszczędzania.

1. Wyłącz roaming

Pierwszym błędem może być to, że zapomniałeś wyłączyć roaming mobilny w ustawieniach telefonu.Oznacza to, że jesteś zobowiązany do obciążenia opłat za roaming od momentu przybycia do docelowego kraju.Zachowaj przełączanie roaming w ustawieniach telefonu, dopóki naprawdę go nie potrzebujesz.

2. Trzymaj się korzystania z Wi-Fi

Wspólne jest otrzymywanie bezpłatnego Wi-Fi w świątecznych zakwaterowaniach, a bary, restauracje i inne miejsca często chętnie dostarczają hasła do publicznego Wi-Fi.Jest to najłatwiejszy sposób na oszczędność kosztów roamingu i może obejmować Cię w większości sytuacji, jeśli często często.

Jeśli chodzi o to, czy można bezpiecznie korzystać z publicznego Wi-Fi, jeśli trzymasz się legalnych sieci Wi-Fi w odwiedzanych miejscach (nie próbuj po prostu wskoczyć na dostępną sieć), unikaj tych, którzy żądają zbyt dużej ilości osobistejDane do zarejestrowania się, a używasz ich tylko do ogólnego przeglądania, a nie bardziej wrażliwych działań, takich jak bankowość internetowa, powinieneś być w porządku.

How to save money on mobile roaming charges - Which? (4)

3. Kup wynagrodzenie w czasie (PayG) SIM tylko na wakacje

Jeśli Twój dostawca mobilny ładuje się za mobilne roaming, ale nie chcesz się przełączać, możesz po prostu kupić kartę SIM na podróże i zamienić ją na telefon.Jeśli masz telefon z gniazdem Dual-SIM, możesz zachować istniejącą SIM i użyć ustawień telefonu, aby przełączyć między nimi podczas wakacji.

Łatwiejszym sposobem na dodanie nowej karty SIM jest użycie ESIM - przeczytaj naszePrzewodnik po ESIMSwięcej.

Będziesz miał nowy numer telefonu, ale może to być możliwe do zarządzania.Na przykład możesz skonfigurować nowy profil WhatsApp o nazwie „(Twoje imię i nazwisko - sima wakacyjna)”, a następnie udostępnić ten nowy numer osobom, z którym będziesz musiał się skontaktować podczas podróży.

Poniższa tabela pokazuje, o ile oferuje się zakres dostawców za połączenia i dane PAYG, w tym podczas wędrowania w UE.Możesz kupić drugą kartę SIM na zawierającym miesięcznym kontrakcie, ale oczywistą zaletą PAYG jest to, że nie ma żadnych powtarzających się opłat - uzupełniasz kredyt ręczny ręcznie, a następnie płacisz tylko za to, czego używasz.Jednak sprawdzaj T&C w ofertach PAYG, ponieważ zwykle wymagają one okresowego korzystania z SIM (np.: Wywołaj lub użyj danych), aby upewnić się, że nie jest on dezaktywowany.

DostawcaDanePołączeniaTekst
ID Mobile1p/MB3p/minutę3p
Asda Mobile4p/MB4p/minutę4p
Trzy5p/MB10p/minutę10p
Rozważać9p/MB25 pensów/minutę19p
Giffgaff10p/MB25 pensów/minutę10p

Pamiętaj, że koszt na minutę lub dane mogą wkrótce się sumować, jeśli chcesz często korzystać z telefonu, więc ta opcja PAYG może być najlepsza, jeśli będziesz używać telefonu tylko od czasulub na sytuacje kryzysowe.

4. Zdobądź lokalną kartę SIM

Jeśli podróżujesz do miejsca docelowego podczas dłuższej podróży lub wracasz do tego samego kraju wiele razy w roku, warto uzyskać lokalną kartę SIM.Podobnie jak w przypadku uzyskania karty SIM, wymagałoby to uzyskania nowego numeru.W zależności od tego, jak długo będziesz w kraju i ile spodziewasz się korzystania z telefonu, możesz otrzymać przedpłaconą kartę SIM lub zarejestrować się w comiesięcznej ofercie.

Po przyjeździe do kraju możesz kupić przedpłaconą kartę SIM, która zawiera lokalny numer telefonu oraz pakiet połączeń, SMS -ów i danych, które można uzupełnić tak często, jak to konieczne.Są one często dostępne w lotniskach lub sklepach z telefonami komórkowymi i gazetom.Następnie będziesz mógł wykonywać połączenia, wysyłać SMS -y i korzystać z danych tak, jak w domu, ale bez płacenia opłat roamingowych.Karta przedpłacona SIM jest zwykle ważna przez sześć miesięcy od momentu jej aktywacji lub od za każdym razem, gdy uzupełniasz się.

Aby uzyskać więcej informacji oraz kilka przydatnych wskazówek i porad, przeczytaj nasz przewodnikJak przygotować telefon komórkowy na wakacje za granicą.

5. Użyj hotspotu

Hotspot Wi-Fi umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń do telefonu komórkowego i korzystanie z połączenia internetowego tego telefonu do przeglądania sieci.Bardziej zwykle używane do podłączenia tabletu lub laptopa do Internetu, możesz również podłączyć inne urządzenie mobilne.Jeśli ktoś inny, z którym podróżujesz, ma pakiet roamingowy, możesz użyć ich telefonu jakoHotspot Wi-FiI połącz się z nim z telefonem.Wystarczy sprawdzić, że twój pakiet roamingowy na to pozwala-czasami określany jako „tethering”.

Wskazówki techniczne, którym możesz zaufać -Zdobądź nasz bezpłatny biuletyn technologiczny, aby uzyskać porady, wiadomości, oferty i rzeczy, których instrukcje nie mówią.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Roderick King

Last Updated: 10/12/2023

Views: 6298

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Roderick King

Birthday: 1997-10-09

Address: 3782 Madge Knoll, East Dudley, MA 63913

Phone: +2521695290067

Job: Customer Sales Coordinator

Hobby: Gunsmithing, Embroidery, Parkour, Kitesurfing, Rock climbing, Sand art, Beekeeping

Introduction: My name is Roderick King, I am a cute, splendid, excited, perfect, gentle, funny, vivacious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.