Odkryj 8 pięknych typów łabędzi: szczegółowy przewodnik (2023)

Outforia Quicktake: Kluczowe wnioski

  1. Łabędzie to eleganckie ptactwo wodne znane z długotrwałych więzi i opiekuńczości
  2. Istnieje 8 gatunków łabędzi, w tym łabędź niemy i łabędź Coscoroba
  3. Łabędzie różnią się wyglądem, lokalizacją i zachowaniem
  4. Samice łabędzi nazywane są kojcami, samce to kolby, a młode łabędzie to łabędzięta
  5. Łabędzie żyją na ogół od 20 do 30 lat i są monogamiczne, łączą się w pary na całe życie
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (1)

Łabędzie, popularny symbol łaski i miłości, są jednym z najbardziej eleganckich ptactwa wodnego na świecie. Znane z długotrwałych więzi i opiekuńczości, nic dziwnego, że łabędzie zdobywają tak wiele pochwał.

W rzeczywistości istniejąłącznie 8 gatunków łabędzina całym świecie. Od łabędzia niemego po Coscorobę, łabędzie wykazują wiele subtelnych różnic, jeśli przyjrzeć się uważniej.

To powiedziawszy, identyfikacja każdego gatunku wymaga jedynie dobrej lektury i obszernej wiedzy specjalistycznej. A czy ty tego nie wiesz? Mamy tutaj wszystko, od faktów po często zadawane pytania. Ale najpierw…

Czym są łabędzie?

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (2)

Choć podobne do innych ptactwa wodnego, łabędziedłuższe szyjei większe ciała. Jednak ich krótsze nogi sprawiają, że na lądzie poruszają się niezbyt elegancko.

W locie ich szyje prostują się, gdy szybują z powolnymi uderzeniami skrzydeł. Ale latanie to nie wszystko, w czym są dobrzy. Łabędzie są imponującymi pływakami i są również dość inteligentne, co wystarczy, aby Cię zapamiętać, gdy jesteś dla nich miły!

Ponieważ jedynym sposobem na ich rozróżnienie jest rozmiar,samica łabędzia to pióroi większesamiec łabędzia to kolba.Młode łabędzie nazywane są łabędziami. W zależności od gatunku rodzą się pokryte puszystą sierścią w kolorze szarym, brązowym lub białym.

Klasyfikacja łabędzi

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (3)

Łabędzie są wrodzina Anatidaeoraz ptactwa wodnego, npkaczkiIgęsi.

Ptactwo wodne z rodziny Anatidae znane jest ze swojej zdolności pływania, latania i unoszenia się na wodzie. Miękkie dzioby, błoniaste stopy i mocne skrzydła to także cechy wspólne całej rodziny.

Łabędzie i gęsi prawdziwe dzielą podrodzinę zwaną Anserinae, ale same łabędzie stanowią całośćrodzaj Cygnus. Wszystkie z wyjątkiem łabędzia Coscoroba, który tworzy rodzaj Coscoroba.

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (4)

TYPY ŁABĘDÓW Outforia

Może Ci się spodobać:Czy kaczki potrafią latać? Jak oni to robią? Odblokowanie tajemnic lotu kaczki

Pełna lista typów łabędzi

W poniższej sekcji znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o każdym typie łabędzia. Omówimy różnice między poszczególnymi gatunkami pod względem wyglądu, lokalizacji, zachowania i nie tylko.

I chociaż niektóre źródła podają, że istnieje tylko 7 łabędzi, na naszej liście umieściliśmy łabędzia Coscoroba. Ciekawe dlaczego? Czytaj!

1. Łabędź niemy (Cygnus olor)

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (5)
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (6)

Kiedy ludzie mówią o łabędziach,nieme łabędzieprzychodzą do głowy. Gatunek ten jest popularnym symbolem wszystkiego, co czyste i romantyczne. Dlatego często można je znaleźć na prezentach walentynkowych, wykaszarkach do tortów weselnych i popularnych witrynach randkowych.

Łabędzie nieme mają czyste, białe pióra na całym ciele.Ich dzioby są jasnopomarańczowe z czarną podstawą,Iczarny, mięsisty guzek na górze zwany gałką. Gałki są większe u kolb, szczególnie w okresie godowym.

Dorosły łabędź niemy ma średnią długość 1,4–1,6 m (4,7–5,2 stopy). Samce łabędzi zwykle ważą około 11–12 kg, a samice 8,5–9 kg.

Z Europy łabędzie nieme sprowadzono do Ameryki Północnej w XIX wieku jako ozdoby parkowe. Dziś wiadomo, że takgatunek inwazyjny występujący w Ameryce Północnej.

Nieme łabędzie sąptaki niemigrującei nie podróżuj daleko, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zimą latają w dużych grupach do pobliskich miejsc z otwartą wodą.

Wolą płytkie wody, takie jak rzeki o niskim nurcie, bagna, ujścia rzek lub laguny. Ale dopóki woda jest czysta i pełna roślin, łabędzie nieme mogą przystosować się do niemal każdego zbiornika wodnego.

Łabędzie nieme składają średnio 2–5 jaj. Po złożeniu jaja te mają kolor niebiesko-zielony, a następnie zmieniają kolor na kredowo-biały. Po wykluciu łabędzięta mogą urodzić się z szarym lub białym puchem.

2. Łabędź czarnoszyi (Cygnus melancoryphus)

Jak widać,łabędź czarnoszyijest najbardziej rozpoznawalny ze swojegoczarna szyja i białe upierzenie ciała. Inne zauważalne cechy to jasnoczerwona gałka na szczycie dzioba i biały pasek za okiem.

Mają długość 1–1,2 m (3,3–3,9 stopy) i mogą ważyć 3,5–6,7 kg (7,7–14,8 funtów). Chociaż jego skrzydła są krótkie i mierzą do 1–1,2 m długości, nie powstrzymuje ich to od szybkiego latania.

Są znani jakonajwiększe rodzime ptactwo wodne w Ameryce Południowej. Jako mieszkańcy południa można je spotkać wszędzie pomiędzy Ziemią Ognistą a Paragwajem.

W rzeczywistości łabędzie czarnoszyje są jedynymi łabędziami zamieszkującymi region neotropikalny. W chłodniejszym klimacie od czerwca do sierpnia migrują do Brazylii i Peru.

Żyją w siedliskach słodkowodnych i słonowodnych, takich jak płytkie wybrzeża i jeziora śródlądowe.

Ten gatunek jestbardzo towarzyski w stosunku do swojego gatunkuprzynajmniej poza sezonem lęgowym. Ale staraj się ich nie przestraszyć, gdy znajdziesz je z bliska, ponieważ na ogół są ostrożne w stosunku do ludzi.

W kojcu można średnio złożyć 3–7 kremowobiałych jaj. Łabędzięta rodzą się ze stonowanym szarym puchem i ciemnoszarym dziobem, prawie identycznym jak inne gatunki łabędziąt.

3. Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus)

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (9)
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (10)

Thełabędź krzykliwyjest podobny pod względem wyglądu, zachowania i lokalizacji do łabędzia czarnodziobego. Znany jakołabędź zwyczajnyi narodowy ptak Finlandii, ich imiona to:wymawiane jako „hooper”.

Często mylony z innymi łabędziami, można go rozpoznać po łabędziu krzykliwymgłośne „koklusz” kall. I w przeciwieństwie do innych łabędzi, łabędź krzykliwyzwykle trzyma szyję prosto.

Te ptaki tak mającałkowicie białe upierzenie z czarnymi dziobami i żółtą podstawą. Podobnie jak odciski palców, częściowy żółty wzór jest unikalny dla każdego łabędzia krzykliwego.

Przeciętny łabędź krzykliwy ma długość 1,4–1,6 m (4,5–5,2 stopy) i waży 9–11 kg (19,8–24,3 funtów).

Żyją tam łabędzie krzykliwepółnocna Eurazjai pobliskie wyspy. Znajdują się one na południe od terytoriów łabędzi Bewick.

Łabędzie te, dobrze przystosowane do zimnego klimatu, rozmnażają się w biomach tundry i tajgi. Jak większość łabędzi preferują płytkie wody, takie jak pełne roślin bagna i jeziora.

Przy tak szerokim zasięgu na kontynentach populacja łabędzi dzieli się na pięć grup. To są:

  • Grupa islandzka
  • Grupa wschodniośródziemnomorska
  • Grupa wschodnioazjatycka
  • Grupa północno-zachodnio-kontynentalna
  • Grupa Zachodnia i Środkowa Syberia/Kaspijska

4. Łabędź tundrowy (Cygnus kolumbijski)

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (11)
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (12)

Siostrzany gatunek łabędzia białego, tzwłabędź tundrowyjest znany jakogwiżdżący łabędź. Ich wyjątkowe, wysokie wezwania często mogą brzmieć jak pohukiwanie.

Podobnie jak większość łabędzi, łabędź tundrowy ma również pełne białe ciało. Jedyną różnicą jest dziób, przeważnie czarny, z wyjątkiemżółty pasek pod okiem, w kształcie łzy.

Gatunek ten osiąga długość od 1,2 do 1,5 m i wagę od 3,6 do 9,1 kg.

Łabędzie tundrowe zamieszkują kontynenty takie jak Ameryka Północna, Azja, Afryka i Europa.

Północnoamerykańskie łabędzie tundrowe są gatunkiem wędrownympodzielone na dwie populacje. Latem populacja zachodnia przebywa na wybrzeżu na południowy zachód od Alaski. Zimują zwykle na północy, w pobliżu koła podbiegunowego.

Ludność wschodnia spędza lato na Pacyfiku. Następnie migrują w kierunku regionu Wielkich Jezior w Ameryce Północnej. Nadejdzie zima, znajdziesz je między Maryland i Florydą, w pobliżu pól i terenów podmokłych.

Samice łabędzi tundrowych mogą złożyć 3-7 kremowych jaj, a w cieplejszych temperaturach składa się ich więcej. W przeciwieństwie do innych gatunków, młode łabędzie tundrowe mają jaśniejsze dzioby i różowe nogi.

5. Łabędź czarnodzioby (Cygnus columbianus bewickii)

TheŁabędź BewickaJestnazwany na cześć Thomasa Bewicka, który specjalizował się w rysowaniu ptaków i zwierząt.

Całkowicie biały, podobnie jak reszta gatunków łabędzi, dziób łabędzia białego jest bardzo podobny do dzioba łabędzia krzykliwego. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie,Łabędzie czarnoskóre mają na dziobie więcej koloru czarnego niż żółtego niż łabędź krzykliwy.

Jako stosunkowo małe łabędzie mają długość 1,2–1,3 m (3,9–4,3 stopy) i średnią wagę 13,2 funta (6 kg).

Są brane pod uwagępodgatunek łabędzia tundrowego, zamieszkujący głównie w Eurazji. W sezonach migracyjnych pokonują kilka tysięcy mil z Rosji do Europy Zachodniej.

Żyjący na otwartych wodach łabędź czarnodzioby preferuje bagna i jeziora, podobnie jak łabędź krzykliwy. Można je również spotkać na polach uprawnych, np. łabędzie tundrowe.

Podobnie jak łabędź tundrowy, w zagrodach można złożyć 2–7 jaj tego samego koloru. Łabędzięta mają jasnoszary puch oraz różowoszare stopy i dzioby.

6. Łabędź trębacz (Łabędź trębacz)

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (15)
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (16)

jakonajwiększy rodzimy łabędź Ameryki Północnejte łabędzie są znacznie większe niż większość gatunków. Jak sama nazwa wskazuje, ich połączenia brzmiąbardzo głośne trąbienie. Gdyby ktoś miał zirytować całą grupęłabędzie trębacze, z pewnością wiesz, jak się czują.

Zanim ten ciężki gatunek będzie mógł latać, potrzebuje pasa startowego na otwartej wodzie o długości co najmniej 100 m. A przy długości 1,4–1,6 m i wadze 7,7–12,7 kg nic dziwnego, że musiały przez to wszystko przechodzić!

Łabędzie trębacze mającałkowicie czarne dzioby, białe korpusy i odrobina czerwieni lub pomarańczy na krawędziach.

Na terenach podmokłych Ameryki Północnej można je znaleźć na Alasce, w Kanadzie i na północny zachód od Stanów Zjednoczonych. Zimą odlatują na południe, do wód śródlądowych i przybrzeżnych.

Łabędź trębacz maszczególny sposób podgrzewania jajek. W przeciwieństwie do innych gatunków, zamiast tego decydują się zakryć je dużymi błoniastymi stopami.

7. Czarny łabędź (Cygnus atratus)

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (17)
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (18)

Wbrew temu, co myśli większość ludzi,czarne łabędzienie są najrzadszymi łabędziamiistnieć. Kiedyś uważano, że czarne łabędzie nie istnieją, zanim europejscy pionierzy dotarli do Australii. Ale w rzeczywistości mająstabilną populacjęod 100 000 do 1 000 000 łabędzi!

Choć jest ich mnóstwo, nie są one wcale zwyczajne. Oni sąOficjalny ptak Australii Zachodniej, przedstawione na ich fladze i herbie.

Oni majączarne upierzenie, białe końcówki skrzydeł, pomarańczowo-czerwone dzioby i efektowne czerwone oczy. Te końcówki skrzydeł są bardziej widoczne podczas lotu.

Mierzą długość 1,1–1,4 m (3,6–4,6 stopy) i wagę 3,7–9 kg (8,2–19,8 funtów).

Czarne łabędzie można spotkać na terenach podmokłych południowej Australii przez cały rok. Kiedy woda wyschnie, ptaki te płyną tam, gdzie mogą znaleźć wodę.

Sezon lęgowy rozpoczyna się od lutego do września, składając lęgi liczące do 10 jaj. Pomimo ciemnego upierzenia w wieku dorosłym łabędzięta są identyczne z innymi gatunkami.

8. Łabędź Coscoroba (Cocoroba Cocoroba)

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (19)
Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (20)

Łabędzie z Coscorobystanowią szczególny wyjątek wśród gatunku łabędzi. Odnie są prawdziwymi łabędziami, te ptactwo wodne występuje w odrębnych rodzajach.

Łabędź Coscoroba majasny kaczy dziób i pełne białe upierzenie. Mimo to gatunek ten ma charakterystyczną długą szyję i upierzenie łabędzi, dlatego zalicza się je do jednej kategorii.

Uważa się je za wspólnego przodka łabędzi i prawdziwych gęsi. Jest to jednak nadal przedmiotem dyskusji wśród ekspertów.

TheŁabędź Coscoroba jest z pewnością najmniejszywszystkich typów łabędzi. Mierzą 0,9–1,1 m długości i 4,2 kg (9,2 funta).

Łabędzie Coscoroba są endemitami Ameryki Południowej. Występują w Argentynie, Chile, Paragwaju, Urugwaju, Brazylii i na Falklandach. Wolą pływać i szukać pożywienia w zbiornikach słodkiej wody.

Łabędzięta tego gatunku różnią się także fizycznie. W przeciwieństwie do normalnych młodych łabędzi, łabędzięta są brudnobrązowe z czarnymi wzorami na twarzach, podobnie jak maska.

Może Ci się spodobać:40 różnych typów ptaków na całym świecie: zdjęcia + fakty

Długość życia łabędzia

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (21)

Łabędzie generalnie mogążyją na wolności od 20 do 30 lat. Może się to jednak różnić w zależności od gatunku.

Na przykład łabędzie tundrowe i nieme żyją średnio od 19 do 20 lat. Tymczasem czarne łabędzie z Nowej Zelandii i Australii mogą żyć nawet 40 lat.

Przez pierwsze 5 do 12 miesięcy łabędzięta pozostają z matką, ale mogą opuścić ją już po 4 miesiącach, kiedy nauczą się latać.

Po roku łabędzięta stają się młodymi łabędziami o szarawych piórach. Pozostają w stadach do godzmają 4 lata i są na tyle dojrzali, że w końcu można je uznać za dorosłe.

Może Ci się spodobać:18 najszybszych ptaków na świecie

Gody

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (22)

Łabędzie sązwierzęta monogamiczne, oznaczającyłączą się w pary na całe życie. Chociaż mogą znaleźć nowych partnerów, jeśli ich partner umrze, zazwyczaj pozostają z tym samym partnerem co roku.

W drugim roku życia łabędzie nawiązują więź z osobnikami płci przeciwnej na całe życie. Zapewniają sobie nawzajem pożywienie, schronienie i lepszą przeżywalność na nadchodzące lata.

W wieku 4–5 lat dorosłe łabędzie rozpoczynają łączenie się w pary i opuszczają je z wybranym partnerem, aby założyć własne gniazdo.

Rytuały zalotów zwykle rozpoczynają się wiosną i różnią się w zależności od gatunku łabędzi. W tych rytuałachłabędzie wykonują ruchy podobne do tańca. Może to obejmować kłanianie się, kiwanie głową lub zanurzanie głowy pod wodą.

Może Ci się spodobać:Jak kaczki łączą się w pary? To dziwniejsze niż myślisz

Często zadawane pytania dotyczące łabędzi

Discover the 8 Beautiful Types of Swans: An In-Depth Guide (23)

W jaki sposób łabędzie przyczyniają się do ekosystemu?

Nieinwazyjne łabędzie bawią sięważną rolę w środowiskach wodnych. Kiedy łabędzie wyciągają pożywienie, robią topomóż mniejszym ptakom wodnym dotrzeć do roślin, do których normalnie nie mogą dotrzeć.

Z drugiej strony łabędzie nieme mogą być dość destrukcyjne zarówno dla roślin, jak i zwierząt. Wynika to z ich agresywności, dużej liczebności i żarłocznych nawyków.

Czy istnieją szare łabędzie?

Jeśli masz na myśli młodsze łabędzie, tak! Jednak jak dotąd żaden z gatunków łabędzi nie stał się szary w wieku dorosłym.

Szare łabędzie jako idiomjednak istnieją. Odnosi się dorzadkie zdarzenia, które można przewidzieć, ale często są ignorowane.

Czym nie karmić łabędzi?

Przetworzona żywność to zdecydowanie niejeśli chodzi o dietę łabędzią. Chociaż mogą jeść świeży chleb, warzywa liściaste i zboża, nie można ich karmićciasta i słodkie potrawy. Może to powodować zaburzenia równowagi żywieniowej i blokady trawienne.

Dlaczego nazywa się go łabędziem niemym?

Choć tak naprawdę nie są niemi, zasłużyli na swoją nazwę właśnie dzięki temu, że sąmniej wokalne niż inne gatunki łabędzi. Ich wezwania sąochrypły i stłumiony, ale mogą syczeć i parskać, gdy zostaną zaniepokojone, więc uważaj!

Jak nazywa się grupa łabędzi?

Co ciekawe, mająróżne nazwyw zależności od tego, czy są w locie.

W locie przywoływana jest grupa łabędziklinze względu na ich latającą formację. Ale na ziemi jest grupa łabędziBrzeg rzeki.

Dlaczego łabędzie robią serce za pomocą szyi?

Łabędzie utrzymują wielekontakt wzrokowy podczas zalotów.Ten gest jest wyrazem wzajemnego oddania. Dlatego większość ich tańców polega na patrzeniu na siebie z boku.

W tych tańcach łabędzie tworzą:kształt sercagdy od czasu do czasu dotykają głów.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated: 01/10/2023

Views: 5868

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.