Twój przewodnik po warunkach whisky bourbon |DZIURKACZ (2023)

Duchy

15 lutego 2022

Fabuła:Aaron Goldfarb

Ilustracje: Andy Bourne

Duchy

15 lutego 2022

Fabuła:Aaron Goldfarb

Ilustracje: Andy Bourne

„Honey Barrel”, „Drenave Nurek”, „Shelf Turd”.Słowa, które używają nowoczesnych pijących bourbon, często mówią więcej o możliwości kolekcjonerskiej niż w szklance.Tutaj, nie ciekawy przewodnik po współczesnym leksykonie.

W przeciwieństwie do świata wina współczesne kręgi bourbonowi rzadko rozważają zalety tego, co jest w ich szklance.„Dobry” lub „zły” jest zazwyczaj wystarczającym deskryptorem podczas oceny nalewań, a może „Swill”, jeśli omawiany ciecz jest szczególnie nie do przyjęcia lub „poziomu boga”, jeśli spadnie na drugim końcu spektrum.Szczegóły aromatu i smaku rzadko są podzielone na unikalny leksyk - bez"rustykalny,"„Myszka” lub"odjechany"Notatki tutaj.Zamiast tego ewoluujące zawiasy językowe na machinacjach, które wchodzą w nabywanie butelek, bardziej niż subtelności cieczy w niej.

Z tego powodu bardziej powszechne jest spotkanie z entuzjastą bourbona podekscytowanego publikowania na Instagramie o ich „zaciągnięciu”-w zakresie oddziaływania w szeregu „żołnierzy”-niż zobaczyć ocenę nowo otwartej butelki (to znaczy, jeśli, jeśli, jeśli, jeśli, jeśli jest to, jeśli, jeśli jest to, jeśli jest to.Plakat kiedykolwiek otwiera butelkę).

Mimo to trudno jest tęsknić za dniami, kiedy duszący whisky, głównie w single słodowej sferze, poetyckie o swoich „wee drams”, omawiając „tyłki”, „hogsheads” i „stwierdzenia wieku”, powołując się na notatki degustacyjne notatkiMarzpanu i Treacle, po tym, jak klinują Glencairns inną „”Zdrowie”(Gaelickie słowo„ Zdrowie ”i popularne toast w Szkocji i Irlandii).Z pewnością był powód, dla którego whisky ma mniej populistyczne pod koniec XX wieku.

Zgodnie z tym stuleciemBourbon Boom, który teraz widzi Kentucky wypełniający 2,5 miliona baryłek rocznie, a Pappy Van Winkle podniósł się do nazwy gospodarstwa domowego, większość rozwijającej się terminologii jest generowana przez klasę kolekcjonerską branży, w szczególności przez frakcję kolekcjonerów znaną jako „Taters”,charakteryzujący się ich nadgorliwym zachowaniem kupującym.Zakładając się jako całość, ten poszerzony glosariusz odzwierciedla subkulturę tak nerdy i złożoną jak trekkery lub wszechświata Marvela.

Tutaj nie wyczerpujący przewodnik po współczesnym leksykonie bourbon.

Your Guide to Bourbon Whiskey Terms | PUNCH (1)

Asygnowany:Linia ograniczonego uwalniania, podobnie jak linia Van Winkle, która jest przeciągnięta do i pozarządowych w małych ilościach.Termin ten jest bardziej popularny wśród sprzedawców detalicznych niż kolekcjonerów, którzy częściej stosują termin „le” (edycja limitowana) lub nawet „jednorożca”, odnosząc się do takich butelek.

Kopie zapasowe:Zduplikowane butelki do Twojej kolekcji.Zwykle, ale nie zawsze, są to rzadkie lub przydzielone butelki.Chociaż znany jest również z zapasu butelek, które, jak zakłada, może w końcu stać się trudne do znalezienia.

BERBIN:Celowe błędne błędne błędne błędy, używane wyłącznie online, rozmieszczone w celu kpiny ze społeczności i sceny w sposób samoświadomy.

KOSZ:Akronim „Kup teraz”.Na rynku drugorzędnym online pierwszy użytkownik opublikował „kosz” w sekcji komentarzy po wymierzeniu butelki na sprzedaż, ma DIB w zakresie zakupu działki po określonym koszcie.Częściej jednak akronim jest używany żartobliwie po postietowaniu butelki, którą użytkownik nie ma planów sprzedaży, jak niezwykle rzadki zakurzony lub coś niegodnego odsprzedaży.

Batak:The Buffalo Trace Antique Collection (wymawiane „pszczoły”)-składające się z George'a T. Stagg (GTS), Williama LaRue Weller (WLW), Thomas H. Handy (THH), Sazerac Rye 18-letni (SAZ 18)i Eagle rzadkie 17-letni (ER17)-który jest jednym z najbardziej pożądanych corocznych ograniczonych wydań wśród kolekcjonerów.

Pakiet:Kiedy sklep wymaga od swoich klientów zakupu niepożądanych „szelków”, takich jak Wheatley Vodka, również nabyć LE.

Bunkier: Kolekcja butelek Tater, często odnosząca się wyłącznie do kopii zapasowych, które nie są obecnie wystawiane w ich salonie. Użycie: „Na wszelki wypadek dodał kilka kopii zapasowych trawy morskiej do mojego bunkra”.

Daily Liver:Niższa, łatwo dostępna whisky.Niektórzy entuzjaści bourbona mogą obnosić się z ich bogactwem lub rozrzutnością z powodu tego, co nazywają „codziennym pijakiem”.

Drenaż dla:Nieprzeważniająca whisky, tak nazwana, ponieważ wolna się wlać ją z umywalki niż pić lub wyświetlić na półce.

Data zrzutu:Data zrzucania pojedynczej lufy do butelkowania.Podczas gdy większość prywatnych typów będzie wymieniła te informacje,Blantonjest jednym z niewielu wydawnictw komercyjnych, przyczyniając się do statusu „jednorożca”, ponieważ daty sprawiają, że whisky poszukiwane upamiętnienie rocznic, urodzin i tak dalej.

Kurz:Vintage Whisky.Termin ten pierwotnie odniósł się do faktu, że te vintage butelki będą pokryte warstwą pyłu po latach siedzenia na półkach w sklepie niezauważonych.

Dusty polowanie:SzukaćVintage Whisky.Zaledwie dziesięć lat temu nie było to trudne do zrobienia z odrobiną poświęcenia i gotowości do lekceważonych sklepów monopolowych w odległych miejscach.Nowoczesni zakurzający łowcy zostali jednak zmuszeni znaleźć nowe sposoby zlokalizowania starych butelek, takich jak przeszukiwanie sprzedaży nieruchomości, a nawet podróżowanie do obcych krajów.

Wykończenie/gotowe:Whisky, która spędziła ostateczny cykl starzenia się w wtórnej lufie innej niż początkowe naczynie dojrzewania.To kiedyś ściśle oznaczało lufę sherry;coraz częściej jednak gorzelnie zwróciły się do wszystkiego, od Armagnac po Brandy morelido beczek Tabasco do wykończenia.Niektórzy koneserzy uważają, że nadmierne poleganie na zakończeniu jest jedynie strategią ukrywania płynu mniejszej jakości.

Fresh Crack:Butelka właśnie otwarta.

Your Guide to Bourbon Whiskey Terms | PUNCH (2)

Płetwa:Osoba, która kupuje butelkę w wyraźnym celu natychmiastowej sprzedaży za wyższą cenę na rynku wtórnym.

God Tier:Whisky z wyższego echelonu pod względem profilu smaku.

Gouge/Gouging:Pojęcie, że każda osoba sprzedająca butelkę w wyższej cenie niż MSRP gorzelni jest bezwstydnym oszustem.

Hazmat:Stojąc do „materiałów niebezpiecznych” - choć nigdy nie używane w całości - i odnoszące się do whisky sprawdzające się w 140 dowodach lub wyższych, ponieważ, zgodnie z regulaminem FAA 49 CFR 175.10 (a) (4), prawnie nie wolno przyjmować takich butelekna samoloty komercyjne.

Zaciąg:Ilość whisky nabytych podczas jednego polowania.

Honey Barrel:Najwyższej klasy beczka whisky, często wymieniana w mitycznych kategoriach, a czasem znana jako „beczka cukrowa”.

Dziura miodowa:Tajna lokalizacja-typowo sklep detaliczny, ale czasem bar lub restauracja-która niezawodnie zapasuje rzadkie butelki po cenach poniżej rynku.

Polowanie:Akt szorowania półek sklepu Celowe poszukiwanie określonych butelek.Podobnie jak kaczki lub jelenie, Bourbon ma sezon polowań, zwykle późną jesienią, kiedy wiele LES jest wydawanych na rok.

Butelka nieskończoności:Ciągła mieszankaże wielu fanów whisky utrzymuje, że usprawniają swoje kolekcje, zestawiając kilka ostatnich uncji dowolnej danej butelki do jednego dekantera.Chociaż termin ten przeniósł się z podziemi do głównego nurtu komercyjnego w ciągu ostatnich kilku lat, prawdziwi koneserzy przyszli zobaczyćTrendjako całkowity ruch tater.

W dziczy:Na półkach sklepowych.Coraz częściej LES i inne przydzielone whisky są bardziej prawdopodobne, że będą trzymane za rejestrem lub z tyłu, zarezerwowane dla najlepszych klientów lub są używane w loteriach sklepowych.

Your Guide to Bourbon Whiskey Terms | PUNCH (3)

Sok:Znacznie pochodzący slang termin na whisky, czasem stosowany w odwołaniu się do płynu przed butelkowaniem, tj. „Wiem, że Sweenas Cove nie ma spokoju-gdzie dostają sok?”

Zabić:Aby ukończyć butelkę.

::Whisky z limitowanej edycji wydawane tylko raz w roku, takie jak kolekcja dziedzictwa Parkera, Burbon Burnbon Old Forester i Keep Master Master.

Muzeum:Sklep monopolowy, który wycena przydzielona whisky tak wysoka, że nikt nigdy nie kupuje butelek i skutecznie staje się wyświetlaczami, na które można gapić się.

NCF:„Filtrowane bez łazienki”.Techniczny termin odnoszący się do duchów, które usunięto kwasy tłuszczowe przez zamrażanie.Podczas gdy wielu entuzjastów twierdzi, że preferuje whisky NCF od tłustego odczucia w ustach i zwiększonej liczbie estrów, wiele debat otacza się, czy faktycznie smakuje lepiej.„NCF” często pojawia się na etykietach jako niewielka forma „Tater Bait”.

NDP:Producent bez dystryktu, tj. Marka, która butelkuje whisky, której tak naprawdę nie destylowali.Niektóre NDP, takie jak duchy wozu dymu i lufy, są wysoce poszukiwane.

Wylej szyi:Początkowe nalewanie ze świeżego pęknięcia.Niektórzy kolekcjonerzy uważają, że te pierwsze uncje, teoretycznie narażone na tlen podczas zamieszkania w szyi butelki, nie wskazują na jakość reszty butelki.

Outdinks:Superlatywny obdarzony butelkami, które uderzają nad ich wagą.Użycie: „Wszyscy zawsze mówią o Blanton, ale myślę, że Rock Hill Farms go przenika”.

Wybierać:Botelowe butelki z pojedynczą lufą, które zostały wybrane przez sprzedawcę, bar lub restaurację lub prywatną grupę indywidualną lub whisky.Ponieważ legalne jednorożce stają się trudniejsze do znalezienia, „typy” stały się poszukiwane kolekcjonerskie.

Zdobyć przewagę:Ktoś, kto kupuje butelki po prostu, aby je odwrócić dla zysku.

Dowód dziwki:Fan whisky o wyższej ABV, szczególnie te, które są dowodem lufy (patrz: Hazmat).

Rynek wtórny:Gdzie kupowana, sprzedawana i handlowa jest kupowana i jednorożca - prawie wyłącznie online - po opuszczeniu półek w sklepie.

Shelfie:Zdjęcie własnej kolekcji whisky, która ma być udostępniona jako elastyczność.

Półka:Standardowa butelka whisky, która jest niezawodnie znaleziona na półkach sklepowych.Pomimo szyderstwa niekoniecznie wskazuje na jakość, tylko brak rzadkości.

Pozyskiwane:Sok, który został nabyty od zewnętrznego producenta.Whisky NDPS jest z natury pozyskiwana.

Tater:Kolekcjoner neofitów podatny na zawstydzające zachowanie, takie jak rażąco przepłacanie dla Weller Special Reserve i pokazanie koni Blantona w ich domu.Skrócenie „ziemniaka”, termin ten zaczął pojawiać się w ostatniej dekadzie, choć nikt nie przypomina początków tego terminu.

Tater Bait:Wydania whisky zaprojektowane tak, aby odwoływać się do najniższych popularnych nabywców mianowników, takich jak LES zmienione poprzez tostowe wykończenia lufy lub inne brzęczące metody produkcji, często sprzedawane w efektownym opakowaniu z MSRP, aby się dopasować.

Naklejka Tater:KreskówkowypiktogramyTo zdobią większość typów, zwłaszcza te z prywatnych grup whisky.Te naklejki, dodane po bottingu, często zawierają obrazy Puerile, IP-infringing, zwykle powołując się na żart z grupy lub branży.Ostatnio gorzelnie, takie jak Buffalo Trace, podjęły kroki w celu wyeliminowania praktyki.

Opieczony:Whisky, która stała się w lufie, która była delikatnie tostowana, a nie mocno zwęglona.Kategoria i terminologia zostały po raz pierwszy użyte przez Michter's z wydaniem US*1 Bourbon z USA*1.Dziś większość opiekanej whisky jest uważana za przynętę Tater przez poważnych kolekcjonerów, którzy postrzegają ten termin jako nic więcej niż marketing.

Jednorożec:Butelka rzadko widziana „na wolności” ze względu na swoją rzadkość, taką jak linie Van Winkle lub BTAC.W miarę trwania boom bourbonu wiele jednorożców wymara, podczas gdy dawne szelki, takie jak Eagle rzadkie, są podwyższone do jednorożca na niskim poziomie, podobnie jak konsternacja i kpina weteranów pijących.

Wheater:Bourbon, w którym wtórnym ziarnem jest pszenica, w przeciwieństwie do bardziej typowego żyta, który wielu uważa, że tworzy słodszą, bardziej przystępną whisky.Wiele popularnych LES, w tym całe linie Van Winkle i Weller, to aktywa.

Pij z nami.

Otrzymuj nasze najświeższe funkcje i przepisy co tydzień.

Zamknąć

Powiązane artykuły

Narodziny szumu bourbona

Niezwykle jednorożca whisky

Więcej historii, które lubisz

  • Bourbon rozwija się w epoce postpappy
  • Pierwszy japoński gorzelnik whisky wykonał ... bourbon?
  • Koronacja Pappy Van Winkle
  • W whisky wiek to nie wszystko

Otagowano:BurbonWZbieranie whisky

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dr. Pierre Goyette

Last Updated: 25/12/2023

Views: 6296

Rating: 5 / 5 (70 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dr. Pierre Goyette

Birthday: 1998-01-29

Address: Apt. 611 3357 Yong Plain, West Audra, IL 70053

Phone: +5819954278378

Job: Construction Director

Hobby: Embroidery, Creative writing, Shopping, Driving, Stand-up comedy, Coffee roasting, Scrapbooking

Introduction: My name is Dr. Pierre Goyette, I am a enchanting, powerful, jolly, rich, graceful, colorful, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.