Używanie formalnego i nieformalnego języka koreańskiego (2023)

Spis treści

1) Formalne i nieformalne w przypadku mówienia po koreańsku

1.1) Język formalny

1.2) Język nieformalny

2) Najlepszy sposób na naukę koreańskiego online?

2.1) Ćwicz z native speakerem z Korei

2.2) Zapamiętaj popularne zdania, które musisz znać

2.3) Słuchaj koreańskich mediów

3) Naucz się Hangeul, koreańskiego alfabetu.

4) Jak liczyć po koreańsku

5) Typowe koreańskie zwroty

6) Spróbuj nauczyć się różnych form mowy.

7) Podstawowe zwroty koreańskie

7.1) Jak złożyć zamówienie w koreańskiej restauracji

7.1.1) 1. Tteokbokki: Wafle ryżowe w ostrym sosie

7.1.2) 2. Kalbi: koreański grill

7.1.3) 3. Bibimbap: Posiłek mieszany

7.1.4) 4. Mu Guk: koreańska zupa rzodkiewkowa

7.1.5) 5. Jajangmyeon: Makaron w sosie z czarnej fasoli

7.1.6) 6. Miyuk Guk: Zupa z drewna morskiego

8) Wypróbuj nasz BEZPŁATNY kurs koreańskiego przetrwania

Using Formal and Informal When Speaking Korean (1)

koreańskito język trudny do nauczenia, ale znacznie łatwiej jest go opanować, wykonując konkretny zestaw kroków. Jeśli odwiedzasz Koreę, pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest różnica między mową formalną i nieformalną.

Dla anglojęzycznych osób nauka koreańskiego jest procesem, który może być zarówno frustrujący, jak i przyjemny. Jak każdy język obcy, gramatykę i słownictwo koreańskie najlepiej ćwiczyć z partnerem, korzystając z fiszek. Jeśli masz dostęp do mediów, takich jak koreańskie dramaty, podcasty, programy ortv, lub możesz dołączyć doWymiana językowa, będzie to uzupełnienie tego, czego nauczysz się na zajęciach z języka koreańskiego.

Im więcej kultury koreańskiej poznasz, tym lepiej! Niezależnie od tego, czy ćwiczysz w Seoulor Seattle, skorzystaj z tych zasobów edukacyjnych, aby przenieść swoją znajomość języka koreańskiego na wyższy poziom.

Formalne i nieformalne w przypadku mówienia po koreańsku

Dlauczniowie językówktórzy pochodzą z kultur opartych na szacunku, przyjazność języka amerykańskiego może być nieco odstraszająca. W ramach procesu formalnego i nieformalnego skupimy się na koreańskiej wymowie i koreańskim słownictwie.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku języków, w których występuje zarówno mowa formalna, jak i nieformalna, używana w oparciu o relację mówcy z publicznością, do której się zwraca.

Być może jednym z najbardziej znanych języków, zarówno w formie formalnej, jak i nieformalnej, jest hiszpański. Ilustrować:

Liczba pojedyncza Nieformalny,tukontra forma pojedyncza,Ty

Ponad siedem lat temu mój mąż i ja dołączyliśmy do wspólnoty wyznaniowej koreańsko-amerykańskiej na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Szybko zauważyliśmy, że w kulturze koreańsko-amerykańskiej istnieje silne poczucie szacunku i hierarchii.

Ze sposobu, w jaki otrzymujesz od starszego uzupełnienie wody (trzymaj kubek obiema rękami), ze sposobu, w jaki zwracasz się do starszego, gdy mówisz, język i kultura odzwierciedlają głęboko zakorzenione przekonanie o znaczeniu etykiety i uprzejmych interakcji.

Jeśli chodzi o sam język, istnieje zarówno nieformalny, jak i formalny sposób zwracania się do odbiorców. Oto krótkie podsumowanie między nimi:

Język formalny

Jeśli zwracasz się do osoby uważanej za osobę o wyższym statusie, znaczeniu, wieku itp. (np. wnuczka rozmawiająca z babcią), musisz użyć specjalnych rzeczowników lub końcówek czasowników, aby okazać szacunek.

Jeśli użyjesz ich nieprawidłowo, ryzykujesz obrazeniem odbiorców. Specjalne używane rzeczowniki i czasowniki nazywane są „grzecznościowy”. Podczas używania zaimków ogólną zasadą jest dodanie przyrostka honorowego–nimdo słowa:

Ojciec (ogólnie)abeojivs. Ojciec Twojej przyjaciółki,pozwól mi odejść

Język potoczny

Jeśli zwracasz się do kogoś, kto jest uważany za gorszy od ciebie pod względem statusu, znaczenia, wieku itp. (np. starszy brat rozmawia z młodszym rodzeństwem), wówczas używana jest nieformalna forma rzeczownika i czasownika.

Być może jednym z najczęstszych zastosowań języka formalnego i nieformalnego jest początkowe powitanie w języku koreańskim:

Witam (formalnie), n-nyung-ha-se-yo vs. Witam (nieformalnie), młodą osobę

Chociaż zasady komunikacji w językach zawierających zarówno formalne, jak i nieformalne zasady komunikacji mogą na pierwszy rzut oka wydawać się przytłaczające, z biegiem czasu nauczyłem się doceniać różnicę pomiędzy zwracaniem się do rówieśników a zwracaniem się do kogoś, kto zasłużył sobie na to, choćby dzięki mądrości wieku, być szanowanym.

Ostatecznie formalna forma może wiele nauczyć:

  1. Pokora: zawsze jest ktoś, kto wie więcej ode mnie
  2. Wiek ma znaczenie: w starszym wieku kryje się mądrość, ale nadal ważne jest, aby szanować i szanować tych, którzy żyli dłużej
  3. Odpowiedzialność: Ja też plasuję się gdzieś w hierarchii i powinienem być przykładem dla innych, którzy wciąż się rozwijają i uczą

Tak więc, gdy następnym razem będziesz zmagać się z różnicami między językiem formalnym i nieformalnym w języku koreańskim i kiedy jakiej formy użyć, pamiętaj, że celem języka jest komunikacja w związku.

Często to, co komunikujesz, sięga głębiej niż to, co zostało powiedziane; to budowanie głębokiej i pełnej szacunku więzi.

Najlepszy sposób na naukę koreańskiego online?

Using Formal and Informal When Speaking Korean (2)

Ile czasu minęło, odkąd nabyłeś zupełnie nowe hobby lub nawyk? Wróć myślami do tego procesu. Powtarzanie prawdopodobnie odegrało w tym dużą rolę i jest to najlepszy sposób na naukę koreańskiego.

Chcesz zastosować tę technikę, zanurzając się w języku koreańskim. Na początek weź zdanie i powtarzaj je w kółko. Jeśli masz kogoś, kto może to zrobić przy Tobie, korzystaj z okazji, kiedy tylko jest to możliwe.

Gdy już będziesz miał trochępodstawowy koreańskiw dół, spróbuj zmienić czasy. Umieść to, co mówisz, w czasie przeszłym, przyszłym i powtarzaj, aż będziesz mógł łatwo przełączać się między nimi.

Ćwicz z native speakerem z Korei

Oprócz powtarzania, najlepszą metodą nauki języka koreańskiego jest zanurzenie się w języku koreańskim, z którego pochodzi język ojczysty. Powtarzanie i zanurzenie w rzeczywistości idą w parze, ponieważ doskonale ze sobą współdziałają.Live Lingua oferuje niedrogie lekcje z native speakerem języka koreańskiegogdzie będziesz pracować jeden na jednego, aby rozwijać się na poziomie i w tempie odpowiednim dla Ciebie. Twoja pierwsza lekcja jest darmowa!

Live Lingua ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu najlepszej immersyjnej platformy do nauki języków dla każdego, kto posiada Skype. Bez względu na poziom Twoich umiejętności, nie ma miejsca na zastraszanie, ponieważ jesteś tylko Ty i Twój instruktor.Oto podsumowanie lekcji koreańskiego z Live Lingua.

Zapamiętaj popularne zdania, które musisz znać

Jest to szczególnie wzruszające, jeśli planujesz podróż do Korei Południowej. Musisz umieć zadawać podstawowe pytania na lotnisku, w hotelu i w kawiarni. Oto najważniejszepopularne koreańskie zwrotyćwiczyć. Jeśli zaczniesz teraz, zwłaszcza jeśli masz zbliżającą się podróż do Korei Południowej, poczujesz się znacznie bardziej komfortowo, gdy będziesz mógł przemawiać na żywo.

Słuchaj koreańskich mediów

Koreański pop, powszechnie znany jakoK-pop, to obecnie najpopularniejsze koreańskie media wśród międzynarodowej publiczności. Słuchanie piosenek koreańskich artystów może pomóc Ci lepiej opanować strukturę zdań, a nawet poprawić zapamiętywanie.

koreański ((koreański, koreański,Hangugeo, Chosŏnmal)to nie tylko język urzędowy używany w Korei Północnej i Południowej, ale także w Yanbian, koreańskiej prefekturze autonomicznej w Chinach. Jest to język trudny i uroczy, bogaty historycznie i kulturowo, a skąd pochodzi, wciąż toczy się dyskusja. Jeśli ciekawi Cię koreański świat, wykonaj te proste kroki, aby się go nauczyć!

Naucz się Hangeul, koreańskiego alfabetu.

Alfabet to pierwszy i dobry krok do nauki nowego języka, szczególnie tego odległego od naszego. Alfabet koreański jest stosunkowo łatwy, nawet jeśli może ci się to wydawać dziwne.

L’Hangeul został wynaleziony za czasów dynastii Joseon w 1443 roku. Zawiera 24 litery, 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Jeśli jednak uwzględnimy 16 dyftongów i podwójnych spółgłosek, w sumie otrzymamy 40 liter. Język ten ma około 3000 chińskich znaków, tzwHanja, aby reprezentować słowa zapożyczone z Chin. W przeciwieństwie do japońskiego Kanji, Hanja jest używana w ograniczonych kontekstach

takie jak artykuły akademickie, teksty buddyjskie, słowniki, skróty prasowe, nazwiska i literatura klasyczna sprzed drugiej wojny światowej. Nie jest już przyjęty w Korei Północnej.

Jak liczyć po koreańsku

Using Formal and Informal When Speaking Korean (3)

Liczenie w języku koreańskim może być trudne, ponieważ w zależności od sytuacji istnieją dwa różne sposoby: oczywiście koreański i system koreański z kilkoma chińskimi znakami. System koreański służy do oznaczania liczby obiektów i osób (od 1 do 99) oraz wieku. Na przykład: 3 dzieci, 7 butelek piwa, 28 lat. Oto jak liczyć do 10:

1 = jedna „hana”

2 = dwa „dool”

3 = trzy „zestawy”

4 = netto „netto”

5 = pięć „da-sut”

6 = sześć „yuh-sut”

7 = siedem „il-gop”

8 = osiem „yuh-duhl”

9= dziewięć „ahop”

10 = kolumna „yuhl”

Używają koreańsko-chińskiego systemu do dat, pieniędzy, adresów, numerów telefonów i liczb większych niż 100. Oto jak liczyć do 10 w tym systemie:

1 = 일 „on”

2 = to „ee”

3 = 3 „sam”

4 = sa „sa”

5 = och „och”

6= fuj „fuj”

7 = „dziecko”

8 = ramię „kumpel”

9 = „go”

10 = dziesięć „statek”

Typowe koreańskie zwroty

Spróbuj nauczyć się słów i zdań, aby powiedzieć:

Hi/Hello = 안녕 „an-nyoung”

Tak = tak „nie”

Nie = nie „aniyo”

Dzięki = Dziękuję „gam-sa-ham-nee-da”

Nazywam się… = Jestem ___ „chonun…” imnida”

Jak się masz? = Jak się masz? „otto-shim-nikka”

Miło cię poznać = Miło cię poznać „Manna-seo banga-woyo”

Żegnaj = Żegnaj „an-nyounghi kye-sayo”

Spróbuj nauczyć się różnych form mowy.

Ważne jest, aby poznać różnicę między poziomami formalności w mówionym języku koreańskim. W języku koreańskim końcówka czasowników zmienia się w zależności od wieku i statusu rozmówcy, a także kontekstu społecznego. Aby móc prowadzić prawidłową rozmowę, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa formalność mowy.

  • Nieformalny – używany, gdy zwracamy się do osób w tym samym wieku lub młodszych, w szczególności do bliskich przyjaciół.
    • Forma – używana do rozmów z osobami starszymi oraz w formalnych kontekstach społecznych.
    • Honor – używany w bardzo formalnych kontekstach, takich jak wiadomości telewizyjne lub wojsko. Rzadko używany w normalnych rozmowach.

Podstawowe koreańskie zwroty

Using Formal and Informal When Speaking Korean (4)

Koreański to jeden z najbardziej wyjątkowych języków na świecie, trudny do nauczenia, ponieważ nie można go łatwo połączyć z innymi językami. Najbliższe nam języki są nawet zupełnie inne — japoński i szwedzki.

Te pozdrowienia w języku koreańskim i popularne koreańskie zwroty dodadzą Ci energii.

Witam i do widzenia – Witam (An-nyeong-ha-se-yo)

Proszę - Proszę (Ju-se-yo)

Miło mi cię poznać – Miło cię poznać (Ban-gap-sum-ni-da)

Przepraszam/przepraszam – Tylko na chwilę (Jam-shi-man-yo)

Przepraszam - przepraszam/przepraszam (Chway-seong-ham-ni-da/Mi-an-ham-ni-da)

Gdzie jest łazienka? — Gdzie jest łazienka (Hwa-jang-shil-o-di-ye-yo)

Proszę o jedno piwo — Proszę o jedno piwo (maeg-ju han-jan-bu-tag-deu-lib-ni-da)

Ile? – Ile to jest (ol-ma-ye-yo)

Nie mówię zbyt dobrze po koreańsku – nie mówię dobrze po koreańsku (Han-guk-mal-jal-mot-hae-yo)

Możesz mi pomóc? - Możesz mi pomóc? (neo-na-jom-dow-a-jul-su-iss-eo)

Aby trochę się pobrudzić, zapoznaj się z naszym przewodnikiemJak przeklinać po koreańsku.

Jak zamówić w koreańskiej restauracji

Using Formal and Informal When Speaking Korean (5)

Jeden aspekt życia religijnego dlaKoreańscy Amerykanieto idea wspólnego posiłku. Na cześć wielu przyjaciół, których koreańskie rodziny zapraszają na posiłki (oraz kobiet, które gotują dla ponad 200 osób tygodniowo), oto niektóre z moich ulubionych koreańskich potraw:

1. Tteokbokki: Wafle ryżowe w ostrym sosie

Tteokbokki stało się dla mnie pokarmem dla duszy, ponieważ pracowałam i mieszkałam z koreańskimi Amerykanami. Danie jest dość proste i składa się z ryżu w kształcie cylindra gotowanego w ostrym czerwonym sosie. Łagodna papkowata wafle ryżowe w połączeniu z odrobiną sosu tworzą ciepłe danie, które jest idealne w mroźny zimowy dzień.

2. Kalbi: koreański grill

Jeśli nigdy nie byłeś w koreańskiej restauracji BBQ, nie idź, dopóki jej nie znajdziesz! Nie ma na świecie nic lepszego niż świeżo grillowane Kalbi. Kalbi to delikatna wołowina z nutą słodyczy, pokrojona niezwykle cienko, aby można ją było szybko grillować. Najlepszym sposobem na zjedzenie Kalbi jest przy dużym stole z dużą ilością rodziny i przyjaciół!

3. Bibimbap: posiłek mieszany

Dla wielu mieszkańców Zachodu pierwszym doświadczeniem z koreańskim jedzeniem jest duża miska Bibimbapu. Trafnie przetłumaczone jako „posiłek mieszany”, bibimbap składa się z ryżu, mieszanych warzyw, papryczki chili i plasterków wołowiny umieszczonych osobno w dużej misce. Posiłek jest gotowy, gdy na wierzch położymy jajko sadzone, dodamy odrobinę pasty z czerwonej papryki i całość wymieszamy. Wyobrażam sobie, że to coś w rodzaju resztek posiłku w koreańskich domach. To krzyczy o wygodnym jedzeniu.

4. Mu Guk: koreańska zupa rzodkiewkowa

Mu Guk to łagodna w smaku zupa składająca się z bulionu wodnego, koreańskiej rzodkiewki (zwanej mu), pokrojonej w plasterki wołowiny i szalotki. Rosół zawiera także niewielką ilość sosu sojowego, czosnku i oleju sezamowego (podstawowego oleju w kuchni koreańskiej). Tę łagodną zupę jadłam w mroźne zimowe dni i gorące letnie popołudnia. Może albo napełnić Cię ciepłem, albo wypocić toksyny, ponieważ jest podawany w wyjątkowo gorącej temperaturze!

5. Jajangmyeon: Makaron w sosie z czarnej fasoli

Jajangmyeon i ja żyliśmy w związku opartym na miłości i nienawiści przez wiele lat. Jeśli możesz zapomnieć o początkowym wyglądzie tego dania, czeka Cię kulinarna rozkosz. Gruby makaron Jajangmyeon stanowi bazę dania. Następnie sos z czarnej fasoli łączy się z wieprzowiną, różnymi warzywami i odrobiną cukru, aby uzyskać gęstą pastę, która pokrywa makaron.

6. Miyuk Guk: Zupa z drewna morskiego

Na koniec jest mój osobisty faworyt. Miyuk Guk to zupa na bazie bulionu, wypełniona gotowanymi wodorostami i wołowiną (lub owocami morza). Ponieważ wodorosty zawierają żelazo, zupę podaje się matkom po porodzie, aby uzupełnić żelazo utracone podczas porodu. Tradycyjnie spożywa się go również podczas urodzin.

Moja lista potraw mogłaby być długa, ponieważ mam z nimi głęboki romanskoreańskiżywność. Teraz zostawiam Cię, abyś sam mógł spróbować wspaniałych smaków i aromatów, jakie ma do zaoferowania koreańskie jedzenie! 잘 먹겠습니다 (Smacznego!)!

Wypróbuj nasz DARMOWY kurs przetrwania w języku koreańskim

Fantastycznym sposobem na naukę koreańskiego online jest zapisanie się na nasz BEZPŁATNY sposóbKoreański przyspieszony kurs przetrwania. Codziennie przez sześć dni będziemy wysyłać na Twoją skrzynkę e-mail poradniki edukacyjne i kursy audio, całkowicie ZA DARMO!

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Reed Wilderman

Last Updated: 18/11/2023

Views: 5957

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.