23 najlepszych piosenek o morzu i oceanach (2024)

Słów na opisanie morza nigdy nie zabraknie. Ogromna i nieskończona, głęboka i tajemnicza lub spokojna i burzliwa. Może nas uspokoić lub pociągnąć w dół.

Pomimo zasobów, którymi dysponujemy, nie wystarczą one, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym zbiorniku wodnym. Pozostaje zatem tajemnicą, o której nawet autorzy piosenek chcą dowiedzieć się więcej.

Co więcej, morze stało się symbolem pewnych aspektów naszego życia. A autorzy piosenek nie wahają się go wykorzystać, jeśli oznacza to tworzenie piosenek, z którymi wiele osób może się utożsamić.

Witamy więc na pokładzie podczas rejsu po morzu muzyki i wyławiania 23 najlepszych piosenek o morzach i oceanach. Miłego czytania!

Spis treści

1. „Żółta okręta podwodna” The Beatles

Już same kolory i krótkie słowa w tekście powiedzą Ci, że „Yellow Submarine” to piosenka dla dzieci. Pochodzi zBeatlesiAlbum z 1966 rokuRewolwer.

Według Beatlesów nie ma głębszego znaczenia kopania za piosenką.To tylko prosta historia życia w żółtej łodzi podwodnej pod morzem.Ich przyjaciele również są na pokładzie, a zespoły odtwarzają muzykę, aby była przyjemniejsza.

Ale weź to od swoich fanów, aby nadal nadawali znaczenie piosence. Według niektórych żółta łódź podwodna oznacza pokoje hotelowe, w których zatrzymywali się członkowie, gdy zyskiwali na popularności. Byli pod ciągłą presją. Żółty oznacza szczęśliwe czasy, a morze zieleni symbolizuje pieniądze.

2. „Morze miłości” Phila Phillipsa

Pochodzi piosenka „Sea of Love” z 1959 rokuPhila PhillipsaAlbum o tej samej nazwie.To był jego jedyny hit i został szeroko omówiony, w tym wzniosła wersja Cat Power.

W tym przypadku mężczyzna zaprasza ukochaną, aby dołączyła do niego w tytułowym „morzu miłości”. To metafora zanurzenia się w otchłań miłości i bycia w niej samemu. Obrazy przywoływane zarówno przez słowa, jak i muzykę, to tropikalne wakacje i rejsy o zachodzie słońca.

Phillips najwyraźniej napisał tę piosenkę, żeby zaimponować dziewczynie. Nie dostał jej. Ale dzięki temu został odkryty, a piosenka znalazła się na drugim miejscu amerykańskich list przebojów.

3. „Ocean Eyes” Billie Eilish

To niesamowite, jak można zakochać się w jej oczach.SłuchaćBillie Eilish„Ocean Eyes” z jej albumuNie uśmiechaj się do mniei przekonaj się sam.

Tekst opisuje mężczyznę o głębokich, fascynujących oczach, niebieskich jak ocean. Głośnik piosenki opowiada nam o swojej władzy nad nią tymi oczami. W szczególności jego kontrola nad nią i niebezpieczne możliwości, które widzi, gdy na niego patrzy.

Ale ona czuje, że mocno się w nim zakochuje. To rodzaj uczucia, którego nigdy wcześniej nie czuła z nikim innym. Zrozumiałe, że przeraża ją to, że ciągle zakochuje się w tych oceanicznych oczach.

4. „Morze Martwe” przez luminerów

Następna jest piosenka ze słowem „sea” w tytule.Lumineers„„ Morze Dead ”pochodzi z ich debiutu zatytułowanego z 2012 roku.

W piosence znajdujemy kogoś, kto czuje się zagubiony w życiu.Patrzy dosłownie i w przenośni, ponieważ należy.Spotyka kogoś, kto czuje to samo, a ona mówi, że jest jak jej Morze Martwe.

Ze względu na duże zasolenie Morza Martwego wszystko jest bardziej pływające i ludzie nie mogą tonąć. W ten sam sposób czuje się przy nim bezpieczna, wygodna i bezpieczna. W sumie piosenka nie jest o znalezieniu miejsca dla siebie, ale o byciu miejscem dla kogoś innego.

5. „(Sittin 'On) The Dock of the Bay” Otis Redding

Chociaż w piosence nie ma żadnej wzmianki o morzu, tekst mówi nam, że piosenkarz spędza czas nad morzem.Otis Redding„(Sittin’ on) the Dock of the Bay” pochodzi z jego albumu o tym samym tytule z 1968 roku.

Gdy posłuchasz tej piosenki, będziesz wiedział, że jest to opowieść o samotności i depresji. W pierwszych wersach widzimy piosenkarza w zatoce, obserwującego od rana do wieczora wpływające i odpływające statki. Mówi, że marnuje czas, obserwując, jak świat wokół niego się porusza.

Jak się okazuje, wyjechał z Gruzji do San Francisco, a za nim podążała rozpacz. Czuje, że nie miał po co żyć, a tu, gdzie jest teraz, nadal nic dobrego go nie czeka.

6. „Za morzem” Bobby’ego Darina

Nasza kolejna piosenka na liście to „Beyond the Sea”, która pojawia sięBobby Darin1959To wszystkoalbum.Utwór oparty jest na oryginalnej francuskiej piosence „La Mer”.Zostało to objęte przez wielu innych piosenkarzy, ale wersja Darina jest najpopularniejsza.

To jest opowieść o związku na odległość. Kochanek piosenkarza mieszka za morzem, daleko. Tęskni za nią jak szalony i wie, że ona czeka na jego powrót. Fantazjuje o niej i chwili, kiedy w końcu staną razem na tym samym brzegu.

Jest to pełna nadziei, romantyczna piosenka roszczenia i czekająca na zjazd.Kiedy się spotykają, nie zostaną oddzielone, ponieważ nie ma planów odejścia ponownie.

7. „Under the Boardwalk” przez Drifters

Jeśli chcesz trochę dobrej muzyki,Włóczęgi„Under the Boardwalk” jest ten.Ta piosenka pojawiła się na albumie grupy z 1964 rokuPod promenadą.

Ta relaksująca piosenka opowiada o cieszeniu się morzem, plażą i nową miłością w ukryciu przed wszystkimi innymi. Teksty opisują nadmorską promenadę w pełnych zmysłowych szczegółach, sprawiając, że poczujesz się, jakbyś też tam był.

Wokalista The Drifters, Rudy Lewis, zmarł w noc przed planowanym nagraniem tej piosenki. Grupa zaangażowała byłego członka Johnny'ego Moore'a do śpiewania wokalu. Ich smutek przeniknął do ich występu, dodając do piosenki nuty nostalgii i smutku.

8. „Oceans” Pearl Jam

Podobnie jak inne piosenki na naszej liście, w naszej następnej piosence pojawia się morze dosłownie i w przenośni.Pearl JamWydano „Oceans” na debiutanckim albumie z 1991 rokuDziesięć.

Frontman zespołu, Eddie Vedder, był fanem surfowania, co zainspirowało go do napisania „Oceanów”.Żartował, że piosenka była piosenką miłosną dla swojej deski surfingowej, zanim wyjaśniła, że to dla Beth Liebling, którą poślubił lata później.

Dzięki abstrakcyjnym i tajemniczym tekstom ta piosenka porównuje miłość do oceanu. Mogą wystąpić chwile fizycznej lub emocjonalnej separacji i dystansu od partnera. Ale jeśli się zrelaksujesz, prądy ponownie cię połączą.

9. „Ogród ośmiornicy” Beatlesów

Jak się okazało, nie mogliśmy nagrać ani jednej piosenki o morzuBeatlesinie robiąc drugiego. Następna jest piosenka ze słowem „sea” w tekście. Ich singiel „Octopus’s Garden” pojawił się na albumie z 1969 rokuAbbey Road.

Mówca pragnie wraz ze wszystkimi przyjaciółmi wybrać się nad morze i zamieszkać w ogrodzie ośmiornicy. To całkiem oczywiste! Podobnie jak w przypadku „Yellow Submarine” opowiada o byciu z przyjaciółmi i bliskimi w miejscu, gdzie nikt inny nie będzie mógł Cię znaleźć ani nie przeszkadzać.

To jedna z dwóch piosenek, które Ringo Starr napisał dla zespołu. Inspirację zaczerpnął z rejsu statkiem, podczas którego dowiedział się, że ośmiornice często budują sobie ogród ze skał i błyszczących rzeczy.

10. „Orinoco Flow (Sail Away)” Enya

Odkryj miejsca, w których możesz odpłynąćEnyajej pierwszy hit „Orinoco Flow”.znak wodnyalbum.Ta piosenka mówi o tym, gdzie zabiorą prądy.W tym procesie pozwalasz im się poruszyć, mając nadzieję i ufając, że zabiorą cię do wspaniałych miejsc, których nigdy nie widziałeś.

Aby wyjaśnić, o co chodzi w tytule, Orinoko to rzeka w Wenezueli, która wpada do Atlantyku. Woda przemieszcza się i dotarcie tam, gdzie zmierza, zajmuje dużo czasu.

Tytuł nawiązuje także do studia, w którym nagrano cały album. Nawet producent jest wspomniany w tekście. Chodzi więc także o nadzieję, że piosenka przyniesie sukces. I tak się stało!

11. „Nie walcz o morze” Al Jardine Ft.Chłopcy na plaży

Jeśli znaszChłopcy na plaży, to wiesz, że stali się popularni dzięki wesołej piosence „Surfin’ USA”. Jednak „Don’t Fight the Sea” jest bardziej łagodną piosenką.

Ten dotyczy daremności walki z morzem lub jakąkolwiek siłą poza twoją kontrolą.Wszystko, co możesz zrobić, to jeździć po prądach i zobaczyć, dokąd cię zaprowadzą.Nie możesz nic więcej zrobić.

Zespół rockowy nie umieścił tej piosenki na żadnym ze swoich albumów. Jednak w 2011 roku współpracowali z Alem Jardine'em nad ponownym nagraniem piosenki, aby zebrać pieniądze dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi i następującym po nim tsunami w Japonii.

Choć mogłoby się wydawać, że ta piosenka opowiada o rezygnacji i bezsilności, jest piosenką nadziei i pójścia dalej dla ludzi dotkniętych tragedią.

12. „Na dole wszystkiego” przez jasne oczy

ZJasne oczyAlbum 2005,Nie śpię. Jest poranek, pojawia się filozoficzna piosenka o morzu o nazwie „Na dole wszystkiego”.

Piosenka zaczyna się od mówionej historii o nieznajomych w samolocie lecącym nad „największym oceanem na planecie Ziemia”. Nawiązują krótką rozmowę, zanim staje się jasne, że samolot się rozbije.

Następnie piosenka rozpoczyna się energicznym, folkowo-rockowym utworem o tym, jak „śmierć zwróci nas Bogu”. Mimo ich losu wokalista kończy piosenkę stwierdzeniem, że jest szczęśliwy, bo odkrył, że „jestem naprawdę nikim”.

13. „Captain Kennedy” Neila Younga

Następny na naszej liście jestNeila Younga„Kapitan Kennedy” inspirowany prawdziwym kapitanem Louisem Kenedym. Young spotkał się z nim w latach 70., podczas których Kenedy opowiedział mu o zatopieniu jego drewnianego szkunera przez niemiecki U-Boot.

Teksty podążają za młodym żeglarzem, który zmierza na wojnę.Myśli o tym, co oznacza walka dla niego i rodziny, którą opuścił.Drugim wierszem piosenki pokazuje nam, że ojciec piosenkarza jest kapitan Kennedy.Niemcy wywrócili szkunera, zawstydzając go wśród rówieśników.

Trzeci werset opowiada o spotkaniu Younga z Kenedym w Nassau. Ten ostatni jest już stary, ale wciąż pracuje, żeby kupić szkuner i nim popłynąć.

14. „Astronaut in the Ocean” przez Masked Wolf

TheaustralijskikołatkaZamaskowany Wilkodniosła światowy sukces na listach przebojów dzięki piosence „Astronaut in the Ocean”.

Teksty tutaj używają wizerunku astronauty pod oceanem, aby wypowiedzieć się na temat depresji i czucia nie na miejscu.Zamaskowany wilk wyciąga swoje doświadczenie w stawianiu czoła trudnościom, znajdując swoje miejsce w muzyce.To jego „w głębokim momencie”.

Piosenkarka robi wszystko, co w jego mocy, aby odnieść sukces pomimo wyzwań.Ale chce, aby ludzie wiedzieli, jak to jest i że nie jest to łatwe.

15. „How Far I I Will” Auli’i Cravalho

Singiel „How Far I’ll Go” z 2016 roku Auli’i Cravalho zyskał popularność po pojawieniu się wDisneyfilm i ścieżka dźwiękowa dlaMoana.

Piosenka opowiada historię Moany, córki wodza, która zawsze była przyciągana do morza, pomimo ostrzeżeń, aby trzymać się z daleka. Ale jej ciekawość odkrycia, co jest poza „linią, w której niebo spotyka morze” staje się silniejsza niż wolapodążać za tymi ostrzeżeniami.

Piosenka i film dotyczą znalezienia siły, kim jesteś i kim masz być.To znaczy, chociaż strach i twoja rodzina mogą cię powstrzymywać.

16. „Lost Sailor” autorstwa Grateful Dead

Następna piosenka o morzu jestWdzięczna śmierć„Lost Sailor”.Singiel pochodzi z ich albumu z 1980 rokuIść do nieba.

Piosenka opowiada historię marynarza, który od dawna żegluje. Będąc na morzu, widział już wszystko. Kiedy „wyją wichury” lub gdy morze jest spokojne. Ale po tak długiej nieobecności, teraz linia brzegowa go wzywa.

Jednak nie będzie to łatwe.Był sam i czuje, że nie ma już miejsca na świecie. Pełen driftera, jego wolność nie trwa zbyt długo, aby zamienić się w samotność.

17. „Po drugiej stronie morza” Weezera

W „Przez morze” reżWeezer, słuchamy piosenki opartej na doświadczeniu głównego wokalistki Rivers Cuomo.Japoński fan wysłał mu list i odpowiedział, pisząc dla niej tę piosenkę.

Cuomo przyznaje, że wyjął kilka linijek z listu, aby pojawić się w piosence. Ale kiedy słuchasz „Across the Sea”, może to brzmieć nieco przerażająco. Piosenkarz wydaje się mieć lekką obsesję, gdy opowiada, jak ten japoński fan chce poznać swoich ulubieńców.

Nigdy nie spotkali się osobiście, więc piosenkarka jest zmuszona wyobrażać sobie, jak wygląda. Jest sfrustrowany faktem, że mieszka za morzem. Piosenka pokazuje nam fizyczny i kulturowy dystans, jaki reprezentuje morze oraz jak te rzeczy mogą być „egzotyczne” i napędzać marzenia i fantazje.

18. „Tylko ocean” Jacka Johnsona

Następnie na naszej liście znajduje się piosenka surfera.Pochodzący z HawajówJacka Johnsona„Only the Ocean” ukazał się na jego albumie z 2010 roku,Do morza.

Johnson poświęca tę piosenkę swojemu zmarłemu ojcu, słynnemu surferowi Jeffowi Johnsonowi.Dopuszczalne jest tylko to, że popioły starszego Johnsona rozprzestrzeniły się na morze, jego ostatni dom.Jack Johnson zawsze będzie wdzięczny swojemu ojcu za przedstawienie go na morze.Z kolei prowadził własne dzieci.

Piosenka odzwierciedla, jak to jest być jednym z oceanem.Werset „i wszystkie te linie” odnosi się do wspomnień, które odejdą i „wyjdą z przypływem”.I za każdym razem, gdy Johnson idzie na morze, poczuje, że po prostu odwiedza swojego ojca.

19. „In the Airplane Over the Sea” Neutral Milk Hotel

Śmierć to jedna rzecz, o której wielu waha się mówić.Ale wNeutralny hotel mleczny„In the Airplane Over the Sea” piosenkarz zdaje sobie sprawę, że pewnego dnia umrze, akceptuje ten fakt i celebruje go.

Piosenka uczy słuchaczy doceniać życie ze względu na śmierć. Korzystaj z życia póki jesteś młody. Rozejrzeć się wokół siebie i „policzyć każdą piękną rzecz”.

Nietrwałość życia sprawia, że każda chwila jest piękna, cenna i godna życia i świętowania.Pewnego dnia nadejdzie nasz czas i „nasze popioły będą latać z samolotu nad morzem”.Tutaj morze działa jako metafora powrotu do miejsca, z którego pochodzimy.

20. „Binary Sea” w kabinie śmierci dla Cutie

Naszym następnym wpisem jest piosenka, w której słowo „morze” jest metaforą cyfrowego świata.Cabak śmierci dla Cutie„Binary Sea” zamyka album z 2015 rokuKintsugi.

Ten komentarz na temat The Times opisuje Atlas, który zdaje sobie sprawę, że świat, który trzyma na plecach, jest mniejszy, ale jakoś cięższy niż kiedyś.

Piosenka utożsamia internet i świat cyfrowy z oceanem. Jest głęboka i mroczna i jest tam mnóstwo ryb. Kluczowe znaczenie ma autentyczna więź i fakt, że ludzie wykorzystują ją, aby udowodnić, że są prawdziwi, aby potwierdzić, kim są i jak to kończy się dla nas zranieniem, a nie połączeniem.

21. „The Mariner's Revenge Song” grudzień

Gdy zmierzymy się w kierunku brzegu, obsadzimy nasze sieci na jedne z najlepszych piosenek o morzu, które ma do zaoferowania muzyka niezależna.„The Mariner's Revenge Song” odGrudzieńplasuje się na szczycie listy.

Opowiada historię marinera, którego matka została podjęta przez pijanego hazardzistę.Kiedy ją opuścił, jego długi ją zrujnowały.Umarła, a mariner mieszkał na ulicach, dopóki nie mógł się podnieść.Teraz, gdy ma pracę na morzu, Mariner zobowiązał się do zemsty.

U podstaw jest to zabawna, ale mroczna zemsta.Przez chwilę wydaje się, że tematem będzie przesłanie o potworze zemsty rujnującego ludzi, ale tak nie jest.Mariner może robić to, co przyszedł do całej tej drogi.

22. „Pociągi przez morze” autorstwa srebrnych Żydów

Jesteśmy prawie na końcu naszej listy i mamy „Pociągi przez morze”. Singiel pojawił się wSrebrni ŻydziAlbum z 1994 r.,Starlite Walker.

Jeśli jest coś, co możemy powiedzieć o tej piosence, to jest to abstrakcyjne i tajemnicze. Ale z drugiej strony, to samo dotyczy morza. Zasadniczo jest to piosenka o depresji i zmęczeniu życiem.

Osoba mówiąca opisuje smutek innej osoby, a następnie zagłębia się w swój własny. Tymczasem śnią mu się pociągi kursujące po torach przez morze, samotny, fantastyczny obraz długich podróży w izolacji.

23. „Batysfera” autorstwa Cat Power

Wreszcie dotarliśmy do ostatniej z naszych najlepszych piosenek o morzu. „Batysfera” reżKocia mocpochodziła z jej albumu z 1996 roku,Co by pomyślała społeczność?

Mamy tu kolejnego dzieciaka, którego ciągnie do morza. Błaga rodziców, aby ją tam zabrali, aby mogła zamieszkać w batysferze, staromodnym, okrągłym, głębinowym statku podwodnym. Jej ojciec nie uważa, że ​​to taki świetny pomysł, ponieważ ona nie umie pływać.

Ta piosenka doskonale oddaje, jak łatwo jest innym, zwłaszcza rodzicom, zniszczyć nasze marzenia. I chociaż pragnienie naszych marzeń nie znika, przestajemy za nimi gonić.

Podsumowując naszą listę piosenek o oceanach

Jeśli pokazały nam jeszcze jedna rzecz, którą pokazały te piosenki o oceanach, to jest to dobra i zła rzecz.Morze nas podtrzymuje, ale oddziela nas od ludzi, których kochamy.Odżywia nas, ale może nas również przyciągnąć i obezwładnić.Co więcej, w morzu nie możesz się ukryć.

Jak widać, morze jest doskonałą metaforą życia, śmierci, miłości i wszystkiego pomiędzy.Piosenkarze na naszej liście powyżej pokazują to na różne sposoby, ale wszystko zrobiło to doskonale!Z tego powodu mamy nadzieję, że wdzięczność za to zbiornik wodny.

23 najlepszych piosenek o morzu i oceanach (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated:

Views: 6186

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.